Postigli im 100 koševa

Sjajna Litva nevjerojatnom šuterskom večeri slavila nad Srbijom

Litvanci su pobjedom nad Srbijom (100-90) zaključili sjajan dan na Europskom prvenstvu u košarci.

Sjajnu prvu četvrtinu odigrali su košarkaši Srbije i Litve. Igra koju su pružili košarkaši obiju reprezentacija oduševila je sve navijače, a jedino vjerojatno nisu najsretniji treneri Ivković i Kemzura. Naime, u prvih 10 minuta vidjeli smo ukupno čak 50 koševa, a Litva je na odmor otišla s prednošću 26-24.

Obje su reprezentacije pokazale sjajna kretanja u napadu, a to je dovodilo do slobodnih igrača, a takve su situacije koristili i srpski i litvanski igrači. Vidjeli smo dosta lijepih akcija i atraktivnih poteza, no ono što su košarkaši Litve pokazali u drugoj četvrtini potpuno je nadmašilo sve što smo vidjeli tijekom cijelog današnjeg dana koji je ponudio sjajne utakmice.

Litvanci u drugih 10 minuta, naime, praktično nisu mogli promašiti šut. Pogađali su sa svih strana, a na poluvrijeme su otišli s nevjerojatnih 69% šuta. Pogodili su i 7 trica, a poene su ravnomjerno rasporedili – Kalnietis je postigao 11, Valančiunas i Jasikevičius po 10, Jasaitis 7, a Pocius i Jankunas po 6. Srbi nisu loše igrali, ali protiv ovakvih Litvanaca nisu mogli učiniti puno. Koliko god Ivković bio sjajan trener, niti on nije našao odgovor za brze kretnje i dodavanja koja su dovodila do otvorenih šuteva. Krstić (14 koševa) i Teodosić (10k) su se trudili da Srbija na poluvrijeme ode s prednošću od 10 razlika (54-44).

Sličnom napadačkom predstavom nastavili su Litvanci i u trećoj četvrtini. Održavali su prednost koju su stekli u prvom poluvremenu pa se u posljednjih 10 minuta ušlo s rezultatom 78-68 za Litvu. Ništa se bitnije nije promijenilo ni u posljednjoj četvrtini pa su Litvanci ma kraju slavili s uvjerljivih 100-90.

Iako je u redovima Litva bilo dosta raspoloženih igrača, treba izdvojiti mladog Jonasa Valančiunasa koji je postigao 19 koševa uz 5 skokova i 2 blokade. Valančiunas je jedan od najboljih mladih igrača u Europi, a iako ima tek 19 godina već je jedan od nositelja igre Litve.