Na korak do obrane zlata: Mladi Hrvati za finale pobijedili Španjolce

Hrvatski košarkaši, igrači do 16 godina starosti, plasirali su se u finale Europskog prvenstva koje se održava u Češkoj.

U nedjelju će se boriti za zlato protiv pobjednika dvoboja između domaćina i Francuza.

Izabranici Ante Nazora u polufinalnoj su utakmici u Pardubicama svladali Španjolsku sa 64-60 i tako došli i do osme pobjede u isto toliko dvoboja na ovom prvenstvu. Deveta pobjeda u nizu donijela bi im i naslov europskih prvaka koji je lani u Baru osvojila i generacija predvođena Darijem Šarićem.

Predvodnik ovogodišnje generacije je Mario Hezonja koji je s 24 poena, te po pet skokova i asistencija i u polufinalu bio prvo ime utakmice. Istina, uz ukupan šut iz igre 9-23 (5-13 za tricu) i osam izgubljenih lopti. Sjajan je bio i Karlo Žganec s 11 poena, isto toliko skokova te pet asistencija, dok je Paolo Marinelli dodao 13 koševa, ali je i on izgubio osam lopti.

Kod zaostatka 19-24 u drugoj četvrtini, Hezonja je preuzeo odgovornost i ubacio 11 hrvatskih koševa u nizu (jedna dvica i tri trice). Naša je reprezentacija otišla na poluvrijeme s prednošću 32-28, da bi serijom 6-0 na samom startu drugog dijela došla do plus deset. Iako su se Španjolci u nekoliko navrata približili, hrvatski su kadeti znali sačuvati prednost do samoga kraja.