Litva zaustavila hrvatske košarkaše

Košarkaši Litve po drugi su put (nakon 1996. godine) osvojili tradicionalni ljetni turnir koji se igra u Njemačkoj, Supercup. U finalu su nadmašili lanjske pobjednike, Hrvate, 93-82...

Hrvatska je bila bolja momčad sve do posljednje četvrtine. Nakon slabijeg starta u utakmicu i početnog zaostatka košarkaši Joke Vrankovića otišli su 12-0 serijom u završnici prve četvrtine na 24-14. Delininkaitis je tricom završio prvu dionicu utakmice.

Novom serijom (7-0) Hrvati su na početku druge četvrtine otišli na prednost 31-19, koju su kasnije podigli na najuvjerljivijih 35-21. No, prednost se otopila do poluvremena (39-39), a prva polovica igre završila je minimalnom prednošću Hrvata (45-43).

Nakratko su Litavci poveli početkom treće četvrtine, no Hrvatska je opet preokrenula i novom serijom (10-0) otišla na prednost od 11 koševa (64-53). Nakon 30. minute Litavci su opet bili blizu, na samo tri koša zaostatka (69-66).

Izjednačili su u posljednjoj četvrtini kasniji pobjednici na 71-71, otišli potom na 77-71 i, zaigravši napokon odlično obranu, odbili sve hrvatske pokušaje do kraja povećavši prednost na 11 konačnih koševa razlike. To je, ujedno, i najveća prednost koju su košarkaši Kestutisa Kemzure imali tijekom utakmice. Posljednju su dionicu igre Litavci dobili 27-13.

U hrvatskim je redovima najbolji bio Krešimir Lončar s 18 koševa, Ante Tomić i Roko Leni Ukić dodali su po 11, a Marko Popović (trice 0-5, slobodna bacanja 10-10) i Marko Banić (sedam skokova) po deset.

Kod Litavaca najviše su se istakli Tomas Delininkaitis i Linas Kleiza sa po 14 postignutih koševa.

Pri jednom pokušaju zakucavanja, šest i pol minuta prije kraja treće četvrtine, ozlijedio se Roko Leni Ukić. Uhvatio se za lijevi gležanj. Do kraja utakmice nije ulazio u igru.