SUSJEDSKI DERBI

Latvija pregazila Litvu u susretu za peto mjesto na svijetu

Reprezentacija Latvija osvojila je peto mjesto na Svjetskom košarkaškom prvenstvu.

Košarkaši Latvije (Foto: Afp)

Košarkaši Latvije okončali su Svjetsko prvenstvo na petom mjestu nakon što su s uvjerljivih 98-63 (28-20, 21-18, 28-9, 21-16) savladali Litvu.

Latvija je ranije na prvenstvu bila vrlo blizu plasmana u polufinale, imala je šut za pobjedu protiv Njemačke. No, Nijemci su na kraju slavili u tom susretu, a potom i u polufinalu protiv Amerikanaca za proboj u finale.

Najugodnije iznenađenje prvenstva

Latvija je bolje otvorila utakmicu protiv Litve, pogotovo kada je u pitanju vanjski šut te se odvojila od suparnika. Razlika se polako penjala te se do poluvremena zaustavila na +11, bilo je 49-38.

No, pravo odvajanje Latvija je napravila početkom treće četvrtine kada je posve slomila svog baltičkog susjeda. Napravili su Latvijci na startu drugog dijela seriju 14-1 i pobjegli na preko 20 poena razlika, a do kraja te dionice stvorili su i ogromnih 30 poena prednosti.

Do kraja je trajalo odrađivanje posla i sve je okončano iznimno uvjerljivom pobjedom Latvije. Prvi strijelac pobjedničkog sastava bio je Arturs Kurucs s 20 poena i 6-10 za tri poena. Dodao je tome četiri skoka i dvije asistencije. Rolands Šmits je dodao 17 koševa uz šest skokova.

Zagars srušio rekord SP

Rekord svjetskih prvenstava postavio je seznacionalni Arturs Zagars, koji je upisao 17 asistencija. Vrijedi spomenuti kako je ovaj 23-godišnjak na prvenstvo došao kao igrač bez kluba, a čini se da bi mu iduća stanica mogla biti upravo Litva, odnosno Zalgiris.

Kod Litve su najbolji bili Rokas Jokubaitis sa 16 te Jonas Valančiunas koji je ubacio 15 te tome dodao osam skokova.

U nedjelju je posljednji dan Svjetskog prvenstva u kojem će prvo, od 10.30 sati, SAD-e i Kanada igrati za brončanu medalju nakon čega slijedi veliki finalni dvoboj. Od 14.40 sati u finalu igraju Njemačka i Srbija.