Sjajni Prkačin i Hezonja

Hrvatski košarkaši upisali prvu pobjedu u kvalifikacijama za EuroBasket 2025.

Sesarovi odabranici su odlično ušli u susret, nakon tri i pol minute igre vodili su 12-0. Ubrzo je bilo 16-3, a na koncu prve četvrtine su naši košarkaši vodili sa 22-8.

Hrvatski košarkaši (Foto: Damir Škomrlj/Cropix)

U susretu 2. kola skupine E kvalifikacija za EuroBasket 2025. godine, hrvatska košarkaška reprezentacija je u Rijeci pobijedila Cipar sa 92-63 (22-8, 26-16, 22-26, 22-13) upisavši prvu pobjedu u skupini.

Nakon što su na startu kvalifikacija izgubili u Brestu od Francuske sa 61-73, hrvatski košarkaši su u susretu drugog kola u Rijeci porazili Cipar sa uvjerljivih 92-63.

Hrvatska je protiv Francuske upisala prvi poraz pod vodstom izbornika Josipa Sesara nakon 12 pobjeda, no protiv Cipra se vratila na pobjedničku stazu.

U drugoj dionici prednost hrvatskih košarkaša je samo rasla. Dvije minute prije kraja poluvremena imali smo 27 razlike (46-19), a na poluvrijeme se otišlo sa +24 (48-24).

U trećoj dionici uslijedilo je opuštanje hrvatskih košarkaša pa su Ciprani smanjili na 15 razlike (60-45). Međutim, u posljednjoj četvrtini Hrvatska se uozbiljila i vrlo brzo je +30 (84-54), imali smo i 31 koš razlike (92-61), a na koncu je završilo 92-63.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Roko Prkačin sa 24 koša i 10 skokova, te Mario Hezonja sa 22 koša i 10 skokova. Dario Drežnjak je dodao 11, a Ivan Vraneš 10 koševa.

Na ciparskoj strani najefikasniji su bili Konstantinos Simitzis sa 17, te Darral Willis sa 16 koševa.

Francuska u Tuzli bolja od BiH

U drugom susretu večeri Francuska je u Tuzli pobijedila Bosnu i Hercegovinu sa 74-64 upisavši i drugu pobjedu u skupini.

Kod Francuza najefikasniji su bili Guerschon Yabusele sa 16 i Vincent Poirier sa 13 koševa, dok su BiH predvodili Džanan Musa sa 15 koševa i Kenan Kamenjaš sa 14 koševa.

Na ljestvici vode Francuzi s dvije pobjede, Hrvatska i BiH imaju po jednu pobjedu i poraz, dok je Cipar na nuli.

Drugi krug kvalifikacija, u kojima će ponovno na rasporedu biti dvije utakmice, na rasporedu je 21. i 24. studenog, a tada će hrvatskim košarkašima dvaput suparnik biti reprezentacija Bosne i Hercegovine. Kvalifikacije će biti zaključene u veljači 2025., kad će Hrvatska biti domaćin Francuskoj i gostovati na Cipru.

Dvije najbolje reprezentacije iz ove skupine plasirat će se na završni turnir uz reprezentaciju Cipra, koji je jedan od sudomaćina prvenstva.