Parker briljirao

Francuzi pobijedili Ruse i izborili finale Eurobasketa sa Španjolskom!

Francuska i Španjolska borit će se u nedjelju za naslov europskog prvaka u košarci.

Nakon što su Španjolci ranije osigurali svoje mjesto u finalu pobjedom nad Makedonijom, navečer su im se u priključili Francuzi koji su bili bolji od Rusije.

Momčad Vincenta Colleta slavila je sa 79-71 i nanijela Rusima prvi poraz na Eurobasketu u Litvi. Tijekom najvećeg je dijela prvog poluvremena dvoboja u Kaunasu rezultat bio izjednačen, a Francuzi su prvi došli do veće prednosti (39-31) u samoj završnici. Rusija je, ipak, serijom 8-0 na kraju druge i početku treće četvrtine vratila utakmicu u egal, da bi Francuska minutu i pol prije završetka treće dionice povela s 53-45.

Prednost su "tricolori" na početku zadnje četvrtine povećali na 61-49 i povratka za Ruse više nije bilo. Smanjili su, istina, na minus pet (69-64), ali više od toga nisu mogli.

Francusku, koja je trice gađala 7-12, i ovom su prigodom predvodili Tony Parker (22 poena) i Nicolas Batum (17 poena, sedam skokova), dok je kod Rusa s 21 košem najbolji bio Andrej Kiriljenko.

Finalni sudar Francuske i branitelja naslova Španjolske na rasporedu je u nedjelju u 20 sati. Ove su se dvije reprezentacije već susrele u drugom krugu. Španjolska je tada slavila s uvjerljivih 96-69, ali za Francuze ni minutu u toj utakmici nisu odigrali Parker i Joakim Noah.