Rezime 5. kola

Euroliga: Kiriljenko opet čudesan, Spahija se jedva izvukao u produžetku

Moskovski CSKA rutinski je odradio utakmicu protiv španjolske Unicaje, a Fenerbahçe je u Istanbulu tek nakon produžetka bio bolji od Cantua 85:83.

Još su jednom neuvjerljivo, premda treći put zaredom nakon uvodnih dvaju poraza, do euroligaške pobjede stigli košarkaši Fenerbahçea. U Istanbulu pred svojim navijačima uspjeli su tek nakon produžetka pobijediti talijanski Bennet Cantu 85:83. Nakon 40 minuta igre bilo je 73:73. Tricu je za goste deset sekundi prije kraja utakmice pogodio Nicolas Mazzarino izjednačivši rezultat, a hrvatski reprezentativni playmaker Roko Leni Ukić u solo akciji s istekom vremena nije bio precizan. Njegov je nekvalitetan skok-šut nakon piruete završio na prednjem dijelu obruča.

Iskupio se Splićanin zabivši četiri od šest slobodnih bacanja u posljednjih 20 sekundi produžetka, čime je osigurao pobjedu momčadi Nevena Spahije koji je tijekom utakmice pokazivao veliku nervozu. Očito ih je uzdrmao veliki domaći poraz u turskom prvenstvu od Turk Telekoma... Na parketu je proveo malo više od 29 minuta i završio s 12 koševa (3-12 šut za dva poena, 6-8 slobodna bacanja), pet skokova i dvije asistencije.

Solidno je odigrao i Bojan Bogdanović, koji je za 25 minuta na parketu zabio 12 koševa (2-6 iz igre, 8-9 slobodna bacanja). Posebno je probleme talijanskom sastavu stvarao postavljajući se na poziciju niskog posta, s koje je lagano leđnom tehnikom okretao svoje čuvare i dizao se na šut.
Onan Omer bio je najbolji u pobjedničkoj momčadi s 18 koševa. Kod vrlo dobrih gostiju, koji su upisali drugi poraz u pet utakmica, najbolji je bio 36-godišnji veteran Gianluca Basile s 12 koševa i četiri skoka.

U skupini B moskovski CSKA na svom je parketu sa 77:66 bio bolji od Unicaje iz Malage. Španjolci su bolje otvorili susret te na kraju prve dionice stekli kakvu-takvu prednost (14:12). Ipak, Moskovljani se vraćaju do poluvremena, pa se u treću četvrtinu ušlo pri rezultatu 34:29. Presudna je bila treća četvrtina, koja je završena sa 62:41!

Gosti iz Malage, kojima je ovo bio drugi euroligaški poraz u ovoj sezoni, u zadnjih deset minuta pružaju dobru partiju. Susret se na kraju završio sa 77:66 u korist ruske momčadi.
Dobru je večer imao srbijanski košarkaš Miloš Teodosić (19 poena, 2 skoka i 4 asistencije). Opet je prvo ime dvoboja bio Andrej Kiriljenko, koji je ubacio 17 koševa te mu je nedostajao jedan skok za double-double učinak. Upisao je i dvije asistencije, oduzeo šest lopti i blokirao tri. Iz igre je gađao tek 2-3, dok je sa crte slobodnih bacanja bio na omjeru 12-13. Sveukupno, bilo mu je dostatno za fantastičan valorizacijski indeks od 39 bodova.
Kod gostiju je najraspoloženiji večeras bio Joel Freeland sa 14 poena uz 9 skokova i 1 asistenciju. Tremmell Darden je ubacio 13 koševa uz 5 skokova i 1 asistenciju.
Hrvati su bili slabi. Hrvoje Perić ostao je bez koša i bez šuta za sedam minuta na parketu. Upisao je po jednu asistenciju, osvojenu i izgubljenu loptu. Luka Žorić odigrao je 11.5 minuta ubacivši dva poena uz tri skoka.

Dodajmo kako su košarkaši Bilbao Basketa u baskijskom derbiju kao gosti svladali Caju Laboral s 89:84. Momčad iz Vitorije je minutu i 37 sekundi prije kraja vodila s 81:79, ali gosti su serijom 7-0 riješili pitanje pobjednika. Nije momčadi Duška Ivanovića pomoglo ni novo sjajno izdanje bosansko-hercegovačkog košarkaša Mirze Teletovića koji je ubilježio 26 poena i skupio osam skokova.

Kapetan Bilbaa, hrvatski košarkaš Marko Banić, proveo je na parketu nepunu 21 minutu. Ubacio je pritom 12 koševa uz sjajan šut iz igre (6-7, slobodna bacanja 0-2), te dodao dva skoka i asistenciju. Kostas Vasiliadis je s 21 poenom bio najefikasniji u pobjedničkoj momčadi.

U istoj skupini Olympiacos je u Pireju svladao Nancy s 91:78 uz 26 koševa (3-3 za dva poena, 4-6 za tricu, 8-9 slobodna bacanja) i šest asistencija sjajnog Vasilisa Spanoulisa. Grci su velik posao napravili limitiravši Nicolasa Batuma na samo devet poena i šest skokova.