Euroliga: Cibona prokockala 14 razlike u zadnje 4 minute!

Košarkaši Cibone izgubili su u produžetku na gostovanju u Vitoriji kod Caje Laboral 102-90 u dvoboju posljednjeg, 6. kola Top 16 faze Eurolige u skupini H…

Cibona je, podsjećamo, mogla u četvrtfinale samo uz pobjedu u Vitoriji, te uz gostujuću pobjedu Olympiacosa kod Himkija. Na kraju se nije dogodilo niti jedno niti drugo. Olympiacos nije bio niti blizu pobjede, izgubio je sa 96-83, ali Cibona je nakon izvanrednih 36 minuta utakmice još jednom prokockala pobjedu u Top 16 fazi. Kažemo, još jednom, jer to im se, praktički, događalo u svakom od pet poraza koje su pretrpjeli u drugoj fazi Eurolige.

Dovoljno se sjetiti utakmice u Zagrebu između Cibone i Caje Laboral, u kojoj su Zagrapčani imali i 17 koševa prednosti, pa opet nisu upisali dva boda. Nešto slično, zapravo i još gore, dogodilo im se i u Vitoriji. Doduše, ova puta nisu imali +17, već +14, ali u 36. minuti! Nakon što je tada Udrih zabio koš i dodatno bacanje, činilo se da domaćini ne mogu nadoknaditi zaostatak od 14 koševa nešto više od četiri minute prije kraja dvoboja.

Cibona je do tog trenutka igrala sjajnu utakmicu, ali onda je stala, a domaćin se agresivnom igrom i preciznim šutovima vratio u igru, te je u posljednjoj minuti stigao i do vodstva nakon dugog vremena. Ipak, Cibona je 12 sekundi prije kraja imala napad pri rezultatu 78-78, ali Gordon nije pogodio tricu za pobjedu. Treba istaknuti da je u samoj završnici dvoboja Radošević promašio četiri slobodna bacanja u nizu!

U produžetku se Cibona potpuno raspala, pa su domaćini dobili taj dio utakmice s 24-12, a na kraju ih je ovako uvjerljiva pobjeda od 12 koševa razlike uvela i u četvrtfinale! Naime, u drugoj utakmici je Himki u predgrađu Moskve pobijedio Olympiacos s 13 koševa razlike. Olympiacosu je to bio prvi poraz u Top 16 fazi, a Caja Laboral i Himki su natjecanje završili s omjerom pobjeda i poraza 3-3.

Budući da su ova dva kluba imali potpuno izjednačeni međusobni omjer u pobjedama i koš razlici, odlučivala je ukupna koš razlika u skupini, a tu je na kraju Caja Laboral bila bolja za pet poena. Da kojim slučajem košarkaši iz Vitorije nisu uspjeli izboriti produžetak protiv Cibone, ne bi imali dovoljno vremena za ostvarivanje koš razlike koju su na kraju dosegli!

Inače, u Caji Laboral je u dvoboju protiv Cibona najefikasniji bio bosanski reprezentativac Mirza Teletović s 25 poena.
Cibonu je predvodio Marko Tomas s 23 koša.

Himkijeva pobjeda protiv Olympiacosa 96-83 na kraju je bila tek ''pirova pobjeda'', iako je dugo izgledalo da će Himki u četvrtfinale, s obzirom na uvjerljivo vodstvo Cibone u većem dijelu utakmice u Vitoriji.

Poznata su prva dva četvrtfinalna para, a čine ih CSKA – Caja Laboral i Olympiacos – Prokom.