Prvi derbiji prvenstva

Eurobasket: Briljantni Parker slomio Nijemce, domaćin bolji od Turske

'NBA momčad' Francuske i domaćin Litva pobjednici su derbi-utakmica skupina A i B protiv Njemačke odnosno Turske u sklopu 3. kola Europskog košarkaškog prvenstva u kojem je domaćin Litva...

Francuska je sa 76-65 bila bolja od Njemačke koju nakon osvajanja NBA prstena predvodi Dirk Nowitzki. Međutim, Nowitzki nije mogao sam protiv Francuske, odnosno Tonyja Parkera koji je ponovno bio najbolji pojedinac utakmice sa 32 postignuta poena. Nijemci su u prvom poluvremenu imali i devet razlike, ali se sredinom druge četvrtine, kada je u igru ušao Tony Parker, ta prednost do poluvremena istopila.

Povratkom iz svlačionice Francuska je odigrala nadahnutu treću dionicu koju je dobila s 29-12, te je na taj način riješila pitanje pobjednika ovog susreta. Nijemci su u posljednjoj četvrtini uspjeli smanjiti razliku do konačnih 11 razlike, ali bilo je i više nego očito da je Francuska trenutačno za klasu bolja od Njemačke. Parker je zabio već spomenuta 32 poena, dok je s druge strane Nowitzki ubacio 'samo' 20 uz stopostotnu realizaciju s linije slobodnih bacanja 9/9.

U skupini A utakmicu kola odigrali su domaćin Litva i viceprvak svijeta Turska, a ispostavilo se da je prednost domaćeg terena ipak vrlo bitna na ovakvim natjecanjima. Litva je nošena domaćom publikom okrenula zaostatak iz posljednje četvrtine, te je na kraju slavila sa na prvi pogled uvjerljivih 75-68. Najefikasniji kod Litavaca bio je Songaila s 12 poena, dok je 'goste' predvodio Ilyasova s 20.