I treća je tu

Hrvatska u dramatičnoj završnici sačuvala pobjedu protiv Crne Gore!

Hrvatski košarkaši uz dosta muke su upisali treću pobjedu na EuroBasketu.

Hrvatska košarkaška reprezentacija pobijedila je Crnu Goru sa 76:72 (25:17, 18:14, 19:21, 14:20)u trećem kolu skupine C EuroBasketa i stigla do trećeg trijumfa.

Bojan Bogdanović sa 23 i Dario Šarić sa 14 koševa bili su najefikasniji kod Hrvatske, dok je Tyrese Rice ubacio 22 poena za Crnu Goru.

Hrvatska je s tri pobjede u prva tri kola osigurala jedno od prva tri mjesta u skupini i nastup u osmini finala u Istanbulu u nedjelju, dok je crna Gora pala na omjer pobjeda i poraza 1-2.

Ranije je u susretu 3. kola ove skupine Mađarska svladala Češku sa 85:73 (23:16, 21:17, 22:25, 19:15) i sada obje te reprezentacije imaju omjer 1-2, dok će od 19:30 igrati Rumunjska (0-2) i Španjolska (2-0).

Hrvatska će u 4. kolu u utorak igrati protiv Španjolske od 16:45.

Nevjerojatnih 15:0 na otvaranju

Što se tiče današnje utakmice, Hrvatska je savršeno otvorila utakmicu protiv Crne Gore, koncentrirao u obrani i precizno u napadu te je nakon samo četiri minute vodila sa 15:0. Ukić i Tomas su dva puta uspjeli oduzeti lopte Crnogorcima nakon kojih su stizali do laganih poena, dok je Bogdanović pogodio sve tri otvorene trice. Ipak, Crna Gora je ulaskom Pavličevića i Mihailovića zagospodarila u skoku, poglavito napadačkom na što se s dvije uzastopne trice, jednom na isteku prve četvrtine i jednom na početku drugog dijela, nadovezao Dubljević te je u 12. minuti bilo sa 25:22.

Hrvatska je početnu prednost izgradila odličnim šutom za tricu, u prvoj četvrtini je pogodila šesto do 10 dalekometnih pokušaja, te još dva od prva tri početkom druge. kada su Crnogorci u drugom dijelu druge četvrtine počeli agresivnije braniti naše vanjske igrače, vrlo brzo su ispunili bonus i omogućili veliki broj slobodnih bacanja. I u tom je segmentu prednjačio Bogdanović koji je pogodio sedam od devet pokušaja s linije slobodnih bacanja. S druge strane, Hrvatska je uspjela kontrolirati obrambeni skok čime je Crnoj Gori uvelike otežala realizaciju. U jednom trenutku Crnogorci su imali prednost u skoku od 13:11, no do poluvremena su Hrvati u toj statističkoj kategoriji stvorili prednost od 26:19.

Na poluvrijeme se otišlo s vodstvom Hrvatske od 43:31 iako su naši igrači imali samo 25 posto šuta za dva (3-12), a tijekom treće četvrtine ta se razlika kretala od 10 do 14 poena prvenstveno zahvaljujući probuđenom Šariću. Nakon što je u prvom poluvremenu postigao tek jednu tricu, Šarić je u trećem dijelu postigao osam koševa, od toga tri puta šutom za dva s distance. Šarić, a uz njega i Žorić iskoristili su više slobodnog prostora na udaljenosti od četiri-pet metara od koša kojega su Crnogorci ostavili u želji da kvalitetnije brane šut za tricu. Hrvatska je u trećoj četvrtini pogodila pet od šest pokušaja za dva.

Obrana bez rješenja za sjajnog Ricea

U posljednjih 10 minuta Crnogorci su se malo-pomalo približavali, u 33. minuti su stigli na sedam razlike (64:57), u 36. na šest (68:62), a tada su koševima odgovarali Bogdanović dvicom, odnosno Ukić tricom. No, kada je Rice pogodio tricu uz osobnu pogrešku Ukića i pogođenim slobodnim bacanjem smanjio na 73:68 2:11 minuta prije kraja izostao je napadački odgovor Hrvatske. Šarić je ostao s loptom u rukama i morao šutirati preko ruke Dubljevića koji ga je blokirao. Nakon što je Rice pogodio slobodna bacanja za 73:70, uslijedio je još jedan bezidejni napad Hrvatske kojoj je isteklo vrijeme bez upućenog šuta ka obruču. Uslijedio je prodor Ricea i polaganje za 73:72 na ulasku u posljednju minutu.

Tada je Hrvatska nakon dugo vremena pronašla pravu akciju za postizanje koševa. Šarić je napravio blok za Simona koja ga je potom potvrdio na ulasku pod obruč, a naš je sjajni krilni igrač postigao koš za 75:72 iako suci nisu dosudili oštar prekršaj na njemu. Crnogorci su u svom sljedećem napadu pokušali izjednačiti, ali pokušaj trice Ivanovića 20 sekundi prije kraja nije bila niti blizu prolaska kroz obruč. Potom je Šarić dobio dva slobodna bacanja 10 sekundi prije isteka vremena, iskoristio je jedno za 76:72, a zatim su Crnogorci pogriješili pri izvođenju lopte iz auta i utakmica je bila odlučena.

HRVATSKA - CRNA GORA 76:72 (25:17, 18:14, 19:21, 14:20)

HRVATSKA: Krušlin, Popović 3, Simon 2, Šarić 14, Ukić 9, Žorić 5, Planinić 6, Bender 5, Buva, Ramljak, Tomas 9, Bogdanović 23

CRNA GORA: Rice 22, Vučević 12, Šehović, Pavličević 5, Radončić, Todorović 4, Dubljević 17, Barović 4, Mihailović 2, Ivanović 3, Vranješ, Đurišić 3

ŠUT: Hrvatska 24-53 (45 posto), Crna Gora 27-69 (39 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 13-27 (48 posto), Crna Gora 19-39 (49 posto). TRICA: Hrvatska 11-26 (42 posto), Crna Gora 8-30 (27 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 17-25 (68 posto), Crna Gora 10-15 (67 posto). SKOK: Hrvatska 39 (29 obrana+10 napad), Crna Gora 35 (20+15). ASISTENCIJE: Hrvatska 20, Crna Gora 12