Francuzi maksimalni

Drama u posljednjoj minuti: Turci na pragu iznenađenja protiv Francuske

Francuzi su nastavili niz pobjeda na Europskom prvenstvu u Litvi. do svoje šeste pobjede su došli u utakmici s Turskom koju su pobijedili rezultatom 68-64.

Francuski košarkaši su u utakmicu s Turskom ušli s najbolje startne pozicije u skupini E. Iz prvog kruga su jedini prenijeli dvije pobjede i znali su da pobjedom nad Turskom praktično osiguravaju četvrtfinale.

S druge strane, Turska je ušla u utakmicu s namjerom da dođe do druge pobjede, a turski su košarkaši puno bolje ušli u utakmicu. Raznovrsnim napadačkim rješenjima Turci su u 5. minuti otišli na osam pogodaka prednosti (10-2), no tada se Francuska predvođena sjajnim Nicolasom Batumom budi i potpuno smanjuje prednost pa se na odmor nakon prve četvrtine otišlo s rezultatom 14-12 za Tursku.

U drugom dijelu su Francuzi po prvi put na utakmici poveli (19-18), a francuski su košarkaši zaigrali i puno bolje u obrani što im je na cijelom prvenstvu bio zaštitni znak. Ipak, Turci nisu dopustili da se Francuska odlijepi bez obzira što je Nicolas Batum nastavio sa svojom briljantnom igrom ubacivši 13 (od francuskih 28) koševa do 17. minute utakmice. Na poluvrijeme se otišlo s rezultatom 31-27 za Francusku.

Razliku s poluvremena Francuzi su tijekom cijele treće četvrtine održavali i malo po malo povećavali. Batumu se raznovrsnom igrom priključio Tony Parker, a tricama Kahudija i Gelabelea u posljednjoj minuti ovog dijela utakmice Francuska je otišla na velikih 57-44.

Kada su Francuzi prvih 4-5 minuta posljednje četvrtine održavali 10-ak koševa razlike izgledalo je kako će mirno privesti utakmicu kraju. No, onda staje francuski napad, Turci rade seriju 13-2, a Ersan Ilyasova s dvije blokade i 4 uzastopna poena pruža mogućnost Turcima da dođu do preokreta. Samo pola minute prije kraja utakmice Turci dolaze na 'minus 3', a tada pomalo neshvatljivu šut za tri poena uzima Tunceri koji do tada nije postigao niti jedan koš pa ni ovaj put nije ubacio loptu. Parker tada pogađa dva bacanja, ali Emir Preldžić svojom tricom s 8 metara smanjuje rezultat na samo jedan poen prednosti za Francusku.

Pet sekundi prije kraja utakmice Parker postiže svoja nova bacanja kojim svoju momčad odvodi na tri pogotka prednosti, a Turci šansu za izjednačenje i produžetak gube jer nisu uspjeli izvesti loptu iz auta unutar dopuštenih pet sekundi.

Francuzi su ovom pobjedom otišli na omjer 3-0, a Turci će šansu za prolazak u četvrtfinale tražiti u utakmicama sa Srbijom i Njemačkom.