Sjajna večer Mavsa

Dallas blizu naslova, LeBron se opet 'nije pojavio' kad je trebalo

Košarkaši Dallas Mavericksa na sjajan su se način oprostili od svojih navijača za ovu sezonu.

U petoj utakmici NBA serije Dallas je s 112-103 bio bolji od Miami Heata i sada vodi 3-2 u seriji koja se sada seli na Floridu. Mavericksi imaju dvije meč lopte za svoj prvi naslov prvaka, a prvu mogu iskoristiti već u nedjelju.

Inače, ova je utakmica napokon pokazala svu napadačku moć obiju momčadi pa su gledatelji mogli uživati u odličnoj košarci. Koliko je napadački učinak u ovoj utakmici bio drugačiji od prethodnih utakmica pokazuje i podatak kako u prve četiri utakmice niti jedna momčad nije uspjela postići 100 koševa, a sada su to učinile obje.

U takvoj utakmici pokazala se sva napadačka momčad Dallasa koji su postigli 13 trica uz fantastičan postotak od 68% šuta za tri poena. Mavericksima je nedostajao još jedan ubačaj da izjednače rekord po broju trica u jednoj utakmici NBA finala. Rekord trenutno drže Houston Rockets i Orlando Magic koji su po 14 trica postigli u međusobnim okršajima 1995. godine.

Iako je u redovima Dallasa najefikasniji opet bio sjajni Dirk Nowitzki (29 koševa, 6 skokova, 9-18 šut, 10-10 slobodna bacanja), pobjedu je Mavericksima donio Jason Terry. On je u posljednje tri i pol minute postigao 8 koševa te imao dvije asistencije. Tek jedan uspješan napada Dallasa u tom periodu nije 'išao preko' Terrya, a i to je bio prekršaj na Jasonu Kiddu u trenutcima kada je utakmica praktično već bila riješena.

"Imao sam dobar ritam odmah od početka utakmice i do kraja sam ga uspio zadržati. Nismo odigrali odlično u obrani, ali u napadu smo bili odlični. Već sam ranije rekao da ćemo svaki put pobijediti kada postignemo 100 koševa i to smo pokazali. Nismo mi odigrali previše specijalno, ali smo pogađali šuteve koje smo u prethodnim utakmicama promašivali“, rekao je nakon utakmice Jason Terry.

U redovima Miamija apsolutni junak utakmice bio je Dwyane Wade. On je postigao 23 koša, a važno je napomenuti kako je u prvoj četvrtini ozlijedio kuk u jednom sudaru s Brianom Cardinalom. U dva je navrata Wade zadržan u svlačionici kako bi mu se ukazala pomoć, ali svaki put se vraćao u utakmicu i odigrao neke dobre poteze. S druge strane, usprkos triple-double učinku LeBron James (17 koševa, po 10 skokova i asistencija) se opet 'nije pojavio' u posljednjoj četvrtini. Postigao je samo dva pogotka u posljednjih 12 minuta i to kada je sve bilo riješeno. Prije toga nije iskoristio tri napada za redom, a tada je Dallas prelomio utakmicu.

"Trebao sam napraviti više za svoju momčad. Na kraju se sve svodi na pobjedu ili poraz i kada izgubite, triple-double ne znači ništa“, rekao je LeBron James.

Šesta utakmica finala na rasporedu je u nedjelju. Kroz povijest je momčad koja je vodila 3-2 češće dolazila do naslova, ali primjer iz prošle godine pokazuje Dallasu da se ne treba pouzdati u statistiku. Naime, Boston Celticsi su nakon pet utakmica vodili 3-2, ali su Lakersi dobili obje utakmice u Los Angelesu i osvojili naslov.