Cibona pregazila Zadar i postala prvak Hrvatske!

Košarkaši Cibone po 16. put postali su prvaci Hrvatske! U petom, odlučujućem susretu potpuno su nadigrali Zadar s 95:73...

Pred prepunom dvoranom u KC 'Dražen Petrović' Cibona je osvojila 16. naslov prvaka Hrvatske. Po prvi put u povijesti jedna momčad uspjela se vratiti s 0-2. Naime, Vukovi su toliko gubili od Zadra nakon prve dvije utakmice, ali su na kraju potpuno zasluženo postali prvaci.

Cibonini igrači probudili su se tek kad su došli na rub provalije. Zadar je imao sve u svojim rukama. Imali su tri meč lopte i jednu utakmicu u svom Višnjiku. I nisu uspjeli. Dapače, Vukovi su u posljednja tri susreta bili puno bolja momčad. Perasovićevi igrači uraganski su krenuli u veliki preokret i zaključili turbulentnu sezonu na najbolji mogući način.

U petoj, odlučujućoj utakmici Zadar se držao samo u prvoj četvrtini. Ostalo je sve bilo u znaku domaćina. Dobro su Zadrani otvorili susret. Bili su koncentrirani u obrani, dok su u napadu imali brz protok lopte i precizan ubačaj iz igre. Par minute prije kraja četvrtine na semaforu je bilo 21:14 za goste. Međutim, u samo nekoliko minuta Cibona je preokrenula rezultat.

Sjajnom serijom 25:5 Vukovi su otišli na visokih 39:25. Kasnije se ispostavilo i nedostižnih. Domaćim igračima se ruka opustila i bilo je samo pitanje s kojom razlikom će na kraju slaviti. Najbliže povratku gosti su bili pri rezultatu 41:34 kada je mladi Bilan ubacio četiri poena u nizu.

No, nastavak nije ponudio bolju sliku Zadra. Cibona je imala vrlo visok postotak šuta za tri poena i puno bolju unutarnju igru. S druge strane, visoki igrači Zadra nisu bili na potrebnoj razini. Dignuvši intenzitet Vukovi su otišli na 13 poena razlike i više nisu spuštali prednost.

Erupcija oduševljenja stigla je u posljednjoj četvrtini kada je Radošević s dva uzastopna zakucavanja povisio na 20 razlike. Već tada na licima gostujućih igrača moglo se vidjeti pomirenje s porazom. Do kraja utakmice dogodio se i mali incident između Andrića i Cara. Nervozni dvojac je ubrzo isključen, a Cibona je u tim trenucima ionako već obranila naslov.

Domaćina su u petoj utakmici predvodili Bogdanović (21 poen), Marko Tomas (18 poena) i iznenađenje sezone, Leon Radošević (17 poena). Najefikasniji Zadrani bili su Perić sa 17 poena i Stipčević sa 16 poena i šest asistencija.