Boston 'pukao', Lakersi uzeli naslov najvećem rivalu!

Košarkaši Los Angeles Lakersa pobijedili su Boston Celticse 83-79 u odlučujućoj, sedmoj utakmici finalne serije doigravanja u NBA ligi, igranoj u njihovu Staples Centeru...

Pau Gasol predvodio je pobjednike postigavši u posljednjoj četvrtini devet od svojih konačnih 19 koševa, čemu je dodao 18 skokova. Nadmašio je Kevina Garnetta (tek 3 skoka), kao što su i Lakersi Celticse u skakačkom obračunu (53-40).

Kobe Bryant zaradio je svejedno naslov najkorisnijeg igrača finalne serije. Zabio je u posljednjoj utakmici najviše od svih igrača na parketu, 23 koša. Šutirao je, ponovno dobro branjen od Bostonovih igrača, očajnih 6-24 iz igre.

Treba svakako istaknuti i odličan učinak Rona Artesta, koji je ključnoj pobjedi pridoonio s 20 postignutih koševa, dokazavši time da je bio sjajan izbor Phila Jacksona. Jedini je bivši sjajni obrambeni igrač Indiane i Houstona pojačao aktualne prvake pred početak upravo završene sezone.

U izjednačenoj utakmici obrana daleko kvalitetnijih od napada domaći su u drugom poluvremenu češće zaostajali, premda svaki put minimalno. Tricom Artesta sedam i pol minuta prije kraja utakmice izjednačili su na 61-61, a slobodna bacanja Kobea Bryanta 90 sekundi kasnije donijela su im prvo vodstvo u drugom poluvremenu. U samoj završnici Saša Vujačič i Kobe Bryant bili su smireni s linije slobodnih bacanja ne dopustivši Celticsima da ugroze pobjedu Lakersa.

Lakersi su izgledali daleko od šampionske forme. U prvim su trima trećinama ukupno ubacili svega 21 šut iz igre. Promašili su zbog sjajne obrambene igre gostiju čak 21 od uvodnih 27 šuteva. Bryant i Gasol kombinirano su u prvom poluvremenu iz igre gađali 6-26! Svejedno su dokazali šampionski karakter u završnici utakmice.

Postali su prva momčad u finalima doigravanja koja je deficit od 3-2 pretvorila u pobjedu nakon Houstona (protiv New York Knicksa) 1994. godine. Kobe Bryant osvojio je svoj peti prsten prvaka, a Lakersi su ponovili dva uzastopna naslova prvi put nakon trostruke serije između 2000. i 2002. godine.

Phil Jackson osvojio je pak svoj 11. trenerski naslov, kao i Bryant, peti s Lakersima. Šest ih otprije ima s Chicago Bullsima. Izjednačio se time s rekorderom, legendarnim centrom Celticsa Billom Russellom, koji je kao igrač između 1957. i 1969. skupio 11 prstena.

Lakersima je ovogodišnji naslov 16. u povijesti. Na vječnoj ljestvici za rekorderima Celticsima sada zaostaju samo jedan naslov. Najvećim su rivalima uzvratili za poraz u finalu prije dvije godine. Međusobno su se ove dvije momčadi u finalima sastajale 12 puta. Lakersima je ovo tek treća pobjeda.

Kod poraženih Celticsa, čiju su napadačku igru Lakersi također sjajno gušili, najbolji je bio Paul Pierce s 18 koševa i deset skokova. Kevin Garnett je dodao 17 koševa. Dobar je opet bio Rajon Rondo (14k, 10a, 8s), ne i Ray Allen (13 koševa, 3-14 šut iz igre), barem ne napadački.

Problem je bila klupa s koje je trener Doc Rivers dobio tek šest poena od Glenna Davisa. Iskusna, možda malo i previše iskusna momčad Bostona, ostala je bez energije u samoj završnici doigravanja koje su odigrali na fenomenalan način. Igrao je u sedmoj utakmici Rivers samo s devetoricom igrača, kao i većim dijelom serije. Nisu ulazili niti na sekundu čak šestorica. Nije bilo prilike odmoriti najbolje, a godinama opterećene zvijezde.