Barcelona nadigrala Olympiacos i postala prvak Europe!

Košarkaši Barcelone pobjednici su Eurolige! U finalu su s uvjerljivih 86-68 pobijedili Grke za drugi naslov u povijesti!

Nakon dramatičnih polufinala i utakmice za treće mjesto, u finalu je smo gledali rapsodiju košarkaša Barcelone. Od samog početka utakmice katalonska momčad je krenula furiozno te u startu pogodila nekoliko teških šuteva. Olympiacos se držao ponajviše zahavljujući najboljem igraču ovogodišnje Eurolige Milošu Teodosiću.

Juan Carlos Navarro, najkorisniji igrač Final Foura, bio je neriješiva zagonetka za obranu Olympiacosa

Barca je nakon uvodnih četiri-pet minuta prvi put pobjegla na osjetniju razliku te uspjela čvrsto držati vodstvo. U tim trenucima košarkaši Xaviera Pascuala su briljirali u obrani, dok su Mickeal i Navarro pogađali u napadu.

Poslije izlaska Teodosića, grčku momčad su predvodili Papaloukas i vrlo raspoloženi centar Bouroussis. No, Barcelona je jednostavno imala previše raspoloženih igrača. Rubio je razigravao, dok je Vasquez, koji je ušao umjesto penalima opterećenog N' Donga, bio neprelazan u obrani. Španjolski reprezentativac je skupio nekoliko fenomenalnih blokada.

Niti drugi period nije ponudio Grcima previše razloga za optimizam, iako je Papaloukas još uvijek bio bez promašaja iz igre. Barcelonina klupa je dobro reagirala, a obrana zaustavila najopasnijeg igrača Olympiacosa Linasa Kleizu. Razlika se stalno vrtila na 10-ak poena, s čime se otišlo i na odmor.

Ipak, Olympiacos dobro otvara u nastavku te se u jednom trenutku približava na pet poena. Childress je pogodio par teških šuteva, a Kleiza konačno dao svoj obol. Ali, to je bilo nedovoljno za večeras razigranu i poletnu momčad Barcelone. Navarro je opet ubacio u višu brzinu, a Barca pobjegla na dvoznamenkastu prednost.

Posljednja dionica protekla je u znaku samo jedne ekipe - novog prvaka Europe. Grci su se probali vratiti u utakmicu, ali nisu imali dovoljno snage. Pariško finale zasluženo je pripalo Pascualovim igračima.

Juan Carlos Navarro, najkorisniji igrač Final Foura, bio je neriješiva zagonetka za obranu Olympiacosa i sa 21 poenom i pet skokova svakako najzaslužniji za kontrolu rezultata svoje momčadi. 'Drugu violinu' igrao je Pete Mickeal, strijelac 14 koševa.

Hrvatski centar u dresu Olympiacosa Nikola Vujčić je u pokušaju da se okiti trećim euroligaškim naslovom, odigrao tek nešto više od četiri minute. Iskoristio ih je za dva poena (šut 1-3) i jednu osvojenu loptu. Bolji od ostalih u redovima momčadi bez konačne nagrade bio je Josh Childress s 15 ubačenih koševa i šest skokova.