Domaćini zamalo slavili

Andrić ponovno vrlo dobar u porazu Galatasaraya, izgubio i Fenera!

U četvrtak je zaključeno 2. kolo u košarkaškoj Euroligi, a najneizvjesnija utakmica se igrala u Pireju. Na kraju je u tom ogledu skupine A Olympiacos pobijedio Fenerbahçe 77-73...

Momčad Nevena Spahije je tako nakon dva kola jedina u skupini bez pobjede, a ovom je prilikom jedan od krivaca u završnici hrvatski košarkaš Bojan Bogdanović. Naime, dvanaest sekundi prije kraja, kod 75-73 za domaćina, nekadašnji igrač Cibone je izgubio loptu i time je propala šansa Turaka za produžetak ili čak pobjedu. Inače, sedamnaest sekundi prije kraja je Roko Ukić košem za 75-73 otvorio nadu svojoj momčadi.

Ukić je igrao 32 minute za Fenerbahçe, te je postigao 13 poena, uz asistenciju i ukradenu loptu. Gađao je 2-6 za dva poena, 1-1 za tri i 6-6 s linije slobodnih bacanja. Bogdanović je igrao 16 minuta uz učinak od dva poena (2-4 s linije slobodnih bacanja). Promašio je po dva šuta za dva i tri poena. Ostvario je i jedan skok.

U toj istoj A skupini je Nancy slavio pred svojim navijačima protiv Bilbao Basketa 87-73. Utakmica je riješena u zadnjoj četvrtini koju je domaćin dobio sa 26-15. Hrvatski igrač Marko Banić je bio prvo ime gostiju, pa je utakmicu završio sa 16 poena i pet skokova, ali i čak šest izgubljenih lopti. Za dva je Banić gađao 6-12, promašio je jednu tricu, a s linije slobodnih bacanja je imao 4-5.

Baskijce je doslovno razbio sjajni Nicolas Batum. Inače, igrač Portlanda je ogled završio uz 26 poena, sedam skokova i osam asistencija.

Real se u Madridu dosta dugo mučio, ali je na kraju pobijedio sa 85-78 Armani Milano. Ante Tomić je za Real odigrao 14 minuta, te je postigao šest poena i uhvatio tri lopte. Imao je šut 3-4. Na drugoj strani je Leon Radošević dobio 12 minuta i postigao je dva poena (dva slobodna bacanja), uz jedan promašeni šut iz igre.

U skupini D dominiraju Barcelona i Montepaschi Siena. Katalonci su na domaćem parketu pobijedili poljski Prokom sa 88-61, dok je najbolja talijanska momčad bila bolja u svojoj dvorani od Union Olimpije sa 79-57. Za ovu potonju utakmicu je bitno reći da su Ljubljančani u prvoj četvrtini zabili samo četiri poena (!?), dok je hrvatski košarkaš Damir Markota utakmicu završio sa šest poena, tri skoka, jednom asistencijom, te jednom ukradenom, ali i tri izgubljene lopte. Gađao je za dva poena 2-3, za tri poena 0-2 i s linije slobodnih bacanja 2-4.

Najbolji je igrač kod pobjednika bio Bo McCalleb sa 17 poena.

Nešto ranije, košarkaši Galatasaraya nisu uspjeli nakon slavlja u gostima upisati i prvu domaću pobjedu u ovogodišnjem natjecanju Eurolige. Ruski UNIKS je slavio u Istanbulu, u sklopu skupine D, 68-64.

Treba reći da Galatasaray mora prilično žaliti za pobjedom budući da su vodili tijekom velikog dijela ogleda. No, u posljednjoj četvrtini su potpuno popustili, poglavito u obrambenim zadacima, te je UNIKS u tih deset minuta postigao čak - 23 poena, što je u utakmici malih brojki bilo presudno.

Domaćinu tako nije pomogao niti vrlo dobar učinak hrvatskog košarkaša Lukše Andrića, koji je bio najbolji igrač Galatasaraya. Igrao je Andrić 23 minute, te je postigao 14 poena i imao sedam skokova. Iz igre je gađao 5-7, dok mu je statistiku pokvario tek šut s linije slobodnih bacanja (4-10).

Henry Domercant je sa 16 poena bio prvi strijelac u pobjedničkoj momčadi, a ujedno je u samoj završnici postigao ključnu tricu pri rezultatu 65-64. Sada obje momčadi imaju omjer 1-1 u ovoj skupini D.