Kraj za Dudua i Srnu

Totalno prizemljenje Šahtara, senzacionalni APOEL piše povijest!

Nogometaši ciparskog APOEL-a izborili su drugi krug Lige prvaka nakon što su u 5. kolu skupine G izvukli neodlučeno 0-0 u gostima kod ruskog Zenita...

Ciprani su na vrhu skupine s devet bodova i više ni u jednoj teoriji ne mogu ispasti iz kruga dvije najbolje momčadi, čak ni u slučaju poraza od Šahtara u posljednjem kolu. Momčad srpskog stručnjaka Ivana Jovanovića tako je zaokružila senzacionalnu jesen u kojoj u pet kola nije ubilježila nijedan poraz iako je smatrana autsajderom skupine G.

APOEL je do boda u St. Peterburgu došao misleći prvenstveno na obranu vlastita gola, a kakvo je bilo stanje na terenu najbolje će reći podatak da je ukupni omjer udaraca prema vratima bio 23-1 u korist Zenita. Rusi su promašili velik broj prilika što bi ih na koncu moglo stajati mjesta u osmini finala, ali mnoge će stvari biti jasnije nakon večerašnjeg ogleda Šahtara i Porta u Donjecku.

Spomenimo još da je utakmica u St. Peterburgu u drugom poluvremenu bila prekinuta na nekoliko minuta zbog gustog dima koji je prekrio teren nakon bakljade domaćih navijača.

U drugoj utakmici skupine G Porto je dokrajčio Šahtarovu europsku sezonu pobjedom 2-0 na njihovoj Donbass Areni. Šahatru, za koji je igrao Eduardo do 59. minute, trebala je pobjeda da bi ostao u igri za Europa ligu, međutim Brazilac Hulk je srušio i posljednju nadu za takvo što. Nakon što nepunih 80 minuta nisu uspjeli zabiti, Ukrajinci su krenuli na sve ili ništa i to im se osvetilo. Joao Moutinho poslao je odličnu dugu loptu prema Hulku koji ju je unio u kazneni prostor i mirno poslao pored Šahatarova vratara Rybke.

Posljednji čavao u lijes Šahtarove europske sezone zabio je sam sebi Razvan Rat u 90. minuti utakmice. Ovom pobjedom Porto je ostao u igri za prolazak u daljnju fazu natjecanja Lige prvaka. Za to im u posljednjem kolu, na njihovom travnjaku, treba pobjeda protiv Zenita. Šahtar će kod ciparskog APOEL-a igrati rezultatsku nevažnu utakmicu dok će domaćini tražiti pobjedu kojom bi osigurali jedinicu u skupini i "lakšeg" protivnika u osmini finala.