Automoto
Automoto

VIDEO Moto GP: Pobjeda Rossija na startu sezone u Kataru

Talijanski motociklist Yamahe i aktualni svjetski prvak, 31-godišnji Valentino Rossi, pobijedio je u prvoj utrci nove sezone klase Moto GP, Velikoj nagradi Katara na stazi Losail...

Prvu od 18 utrka nove sezone Svjetskog prvenstva, vožene u noćnom ambijentu, dobio je zaposjevši prvo mjesto u petom krugu. Tada je u tom trenutku vodeći Australac Casey Stoner (Ducati) pao u četvrtom zavoju. Da nije, bio bi u najboljoj poziciji za osvajanje prvog mjesta. Bio je svjetski prvak iz 2008. godine najbolji i na kvalifikacijskom treningu, a u Kataru je pobjeđivao sve tri prethodne godine.

Vodeći Australac Casey Stoner pao je u petom krugu

Nakon što je preuzeo vodstvo, Rossi ga do kraja utrke više nije ispuštao. Došao je tako do svoje 103. pobjede u karijeri odnosno 77. u najjačoj klasi.

Drugo je mjesto, sa sekundom i 22 tisućinke zaostatka, zauzeo njegov momčadi kolega, Španjolac Jorge Lorenzo, koji je tijekom utrke uspio preteći Talijana Andreu Doviziosa (Repsol Honda Team) i Amerikanca Nickyja Haydena (Ducati), prvaka iz 2007. godine, kojeg je Talijan na Hondi pobijedio u vrlo neizvjesnoj borbi za treće mjesto za jednu tisućinku vremena.

Na petom je mjestu utrku završio Amerikanac Ben Spies, postavši time najbolji od svih debitanata. Od njegovih kolega novaka Talijan Marco Simoncelli, prvak u klasi do 250 ccm iz 2008. godine, završio je 11., dok je Španjolac Alvaro Bautista pao.

U klasi Moto2, koja je naslijedila onu do 250 ccm, pobijedio je Japanac Shoya Tomizawa ispred Španjolaca Alexa Debona, dok je u najslabijoj klasi, onoj do 125 ccm, najbolji bio Španjolac Nicolas Terol ispred sunarodnjaka Efrena Vazqueza.