Formula 1 definitivno je sve sigurnije natjecanje za same vozače. Zvijezde ovog automobilističkog sporta toliko su dobro zaštićene dok sjede za volanom da i teški udesi redovito prolaze bez tjelesnih ozljeda.
Ove sezone još jednom smo svjedočili vrlo ružnoj nesreći sa sretnim završetkom. Dogodilo se to na Velikoj nagradi Europe u Valenciji, kada je Mark Webber naletio na Kovalainena i poletio u zrak. Kada vozač ugleda nebo to obično ne završi dobro, no Australac se izvukao potpuno neozlijeđen, zahvaljujući snažnoj konstrukciji bolida koja štiti glavu vozača u slučaju ovakvih udesa.
Što tek reći za nesreću Roberta Kubice u Montrealu 2007. godine. Bila je toliko zastrašujuća da je Jarno Trulli, od kojeg se Poljak odbio u zid, poslije utrke priznao da je kasnije izletio jer se više nije mogao koncentrirati na utrku zbog straha za život kolege.
No, i Kubica je prošao neozlijeđen. Kasnije je pričao da je riječ o čudu za koje je zaslužan pokojni papa Ivan Pavao II., no svakako je pomogla i snažna konstrukcija BMW Sauberovog bolida.
Koliko su F1 bolidi po sigurnosti iznad svega u automoto sportu dokaz je i fatalna nesreća Ashleyja Coopera u australskom Adelaideu 2008. godine. Nesretni Cooper tijekom V8 Supercar utrke udario je bočno u zid i dva dana kasnije podlegao teškim ozljedama glave i abdomena u bolnici.
Ako usporedimo ovu nesreću s onom Roberta Kubice čini se poprilično bezazlena, a završila je fatalno. U Formuli 1 takvih udaraca u zid ima jako puno i ne mogu naškoditi vozaču. Na primjer, na Velikoj nagradi Kanade u posljednjem zavoju vozači svake godine redovito završavaju u zidu, bez posljedica.
Nije oduvijek bilo tako u Formuli 1. U povijesti ovog natjecanja poginula su 24 vozača, a tek nakon što su u Imoli 1994. smrtno stradali Ayrton Senna i Roland Ratzenberger FIA je krenula u ozbiljne mjere poboljšavanja sigurnost natjecanja, ne samo za vozače, već i za druge aktere.
U posljednjih 16 godina sigurnosne mjere poboljšavane su iz sezone u sezonu. Danas se utrke voze na prilično sigurnim stazama, a bolidi su sigurnosno opremljeni gotovo savršeno. Ipak, ni to nije jamac izbjegavanju fatalnih posljedica utrkivanja. Felipe Massa umalo je izgubio život u Budimpešti prošle sezone kada ga je pogodila u kacigu opruga s Barrichellovog bolida. Blizu smrti bio je i Alexander Wurz 2007. u Melbourneu nakon što je Coulthardov bolid preletio preko njegovog i umalo ga pogodio u glavu.
F1 će i dalje ostati opasan sport koji vozačima ne može jamčiti dug i zdrav život, no bolid Formule 1 definitivno je najsigurnije vozilo na svijetu, u njemu su vam izgledi za tragično stradavanje manji nego i u jednom drugom vozilu...