Automoto
SPORTOVI
Automoto

Mrze ga, mrze: Drugima se oprašta, Schumacheru ništa!

Michael Schumacher još jednom je postao žrtva licemjernog britanskog automoto lobija...

gol expired (Foto: DNEVNIK.hr)

Nakon što se zabio u zid, Rubens Barrichello ljutito je bacio svoj volan na stazu. Na njega je naletio jureći bolid. Mogao se taj volan odbiti i nekoga ozlijediti, mogao je čak i izazvati veliku nesreću na samoj stazi. Brazilac je ugrozio sigurnost sudionika Velike nagrade Monaka, no suci su nakon utrke odlučili: nema kazne za Rubinha.

Za razliku od Rubinha, koji je u javnosti uspješno stvorio sliku sebe kao dobrog i poštenog momka pa može raditi što hoće, Schumachera su jedva dočekali kazniti. Kažnjen je oštro za puno manji grijeh, u jednoj konfuznoj situaciji koja je još jednom pokazala koliko su F1 pravila zbunjujuća. Oduzeli su mu bodove nakon što je prešao Alonsa u uvjetima kada nikom nije bilo jasno smije li se utrkivati na stazi ili ne. Kao da su mu još jednom rekli: 'Ti si varalica, bio i ostao, i prema tebi nikad nećemo imati milosti, bio u pravu ili u krivu'.

>> Šok za Schumachera: Oduzeti mu bodovi nakon utrke!

>> VIDEO: Još jedan katastrofalan potez Rubensa Barrichella

FIA svoja pravila mijenja svake godine, i čudo da se u njima itko više može snaći. Prema novom, nakon povlačenja sigurnosnog automobila sa staze utrkivanje je moguće već nakon 'safety car' linije (ulaska u boks), a ne poslije crte ciljne ravnine kao prije. No, to pravilo prema članku 40.13 ne vrijedi u zadnjem krugu. Međutim, kontrola utrke napravila je katastrofalnu pogrešku i momčadima objavila da je 'staza čista', te da stvar bude gora, na stazi su u posljednja dva zavoja pokazane zelene zastave, što znači 'utrkivanje je dopušteno'. Naravno, nikom nije javljeno da su pretjecanja zabranjena.

Tko je pratio utrku, vjerojatno je bio začuđen kad je vidio da su svi jurnuli u posljednji zavoj, punom brzinom, od Webbera na dalje. To dovoljno govori koliko su FIA-ina pravila zbunjujuća. Schumacher je imao tu nesreću da je baš ispred njega Alonso proklizao i majstorski je prošao kraj njega. Sjajan potez koji mu je donio kaznu od 20 sekundi i pad na 12. mjesto.

Da je Schumacherov potez bio očita prijevara, suci bi ga kaznili odmah. Umjesto toga, vijećali su 3 sata i tek tad donijeli odluku. Nisu mogli jednostavno vratiti poredak kakav je bio prije pretjecanja, s obzirom na kaotičnu situaciju. Morali su ga poniziti do kraja.

Schumacher sa Britancima i njihovim utjecajem u Formuli 1 ima problema praktički od samog početka karijere

Britanski lobi ga mrzi i oduvijek radi protiv njega

Bila bi to još jedna priča o FIA-inoj nesposobnosti i glupim pravilima koja nitko ne razumije, da u ovoj priči nije i jedan od sudaca bio Damon Hill, čovjek koji je u javnosti poznat kao 'onaj kojeg je Schumacher izbio sa staze u Adelaidu 1994. godine'. Damon Hill, predstavnik britanskog automoto lobija nedvojbeno je jedva dočekao kazniti čovjeka o kojem u toj zemlji imaju najgoru moguću sliku.

Schumacher sa Britancima i njihovim utjecajem u Formuli 1 ima problema praktički od samog početka karijere. Te 1994. godine ljudi kao da su zaboravili što se zapravo događalo. Na Velikoj nagradi Britanije u Silverstoneu Schumacher je sigurno grabio prema pobjedi, no sredinom utrke pokazana mu je 'crna zastava', iliti diskvalifikacija. Zašto? Zato što je u krugu za zagrijavanje na trenutak njegov bolid izbio ispred boljeplasiranog na startu Hilla, što tada nije bilo dopušteno. Ne kazna prolaska kroz boks, nego diskvalifikacija! Riječ je o jednoj od najsramotnijih namještaljki u povijesti Formule 1, djelu britanskog automoto lobija. Ovo smiješno pravilo, ako je ikad i postojalo, ubrzo mora da je ukinuto, jer smo takve sitaucije viđali često u posljednjih deset godina, bez kazne za sudionike.

No, Britancima tada diskvalifikacija nije bila dovoljna, pa su Schumacheru još dodali dvije utrke zabrane vožnje. Da nije bilo tih sramotnih odluka, Nijemac bi bio prvak s 30 bodova razlike. Umjesto toga, danas se priča o njegovom izbijanju jadnog Hilla u Adelaidu, i nepoštenom osvajanju naslova.

Taj Damon Hill, čovjek koji je pokušao u Adelaidu proći pokraj Schumachera na zavoju na kojem nikad nitko nikog nije prešao (gluplji potez nije viđen sve dok Trulli u nedjelju nije naskočio na Chandhoka), jest sudac na stazi u Monte Carlu. On koji na toj utrci nikad nije napravio ništa. Čovjek jednostavno nije znao voziti na ovoj stazi i u njegovo šampionsko vrijeme 1996. godine, kada je Williams bio nepobjediv, pobjedom se u Monaku okitio jedan Olivier Panis, u supersporom bolidu. Damon Hill jedva je dočekao još jednom Schumacheru prilijepiti etiketu varalice na čelo.

Tvornica mržnje usmjerene prema Michaelu Schumacheru u Engleskoj je nevjerojatna. Tko je imao prilike čitati britansko izdanje F1 Racing magazina nakon Monaka 2006. godine vjerojatno je ostao u šoku. Takva količina mržnje u tekstovima nema veze s novinarstvom. Takve stvari o Nijemcima nisu pisali Britanci ni za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Imidž Schumachera kao najvećeg zločinca na planetu konstruirali su upravo britanski novinari, po naputku tamošnjeg automoto lobija. Gnjusne laži poput 'smijao se i veselio kad je Senna umro' proizvedene su upravo tamo, sudar s Hillom proglašavan je konstantno najgorim potezom u povijesti sporta, a s druge strane je vješto zataškano da je Hill sljedeće sezone na još gori način izbio Schumachera u Silverstoneu i Monzi. Sve je kulminiralo 2006. godine poslije Velike nagrade Monaka, kada su svoju mržnju digli na jednu višu razinu.

Kada Hamilton laže sucima na stazi, to je kriv šef momčadi, a ne sjajni mladi britanski vozač

Ništa se ne mijenja

Britanska 'antischumacher' propaganda traje i danas, pa tako Lewis Hamilton po naputku moćnika daje izjave kako nikad ne bi htio imati umrljanu karijeru poput Schumachera, i da bi više volio voziti protiv Senne nego ovog Nijemca. Kao da je zaboravio svoje laži u Melbourneu prošle godine, a tko zna kakve su sve gadosti daleko od javnosti priređivali Alonsu dok je bio s njim u McLarenu.

I tako Barrichello smije bacati volan na stazu i ugrožavati sigurnost drugi vozača te proći nekažnjeno. Kada Hamilton laže sucima na stazi, to je kriv šef momčadi, a ne sjajni mladi britanski vozač. Kad Alonso pređe Massu na ulasku u boks, riječ je o šampionskom potezu Španjolca. A kad Schumacher prođe nekog dok mu sa strane pokazuju 'zelenu zastavu', on je varalica i treba ga kazniti.

Michael Schumacher nije savršen čovjek, u svojoj karijeri radio je i greške, no rade ih i drugi vozači. Ipak, on je prije svega sportaš, natjecatelj, borac, što se i očekuje od jednog F1 vozača. Nema velike razlike između njega i Fernanda Alonsa, ali o Španjolcu se piše s puno više lijepih epiteta. Mediji su Schumacheru stvorili imidž 'najgoreg sportaša na svijetu', što sigurno nije pravedno. Malo je sportaša koje prosječan nepoznavatelj F1 toliko mrzi. Sve je to djelo pomno isplanirane kampanje protiv sedmerostrukog prvaka svijeta. A ovaj slučaj iz Monte Carla još je jedan dokaz tome.

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider