Na početku novog milenija Ecclestonov plan globalnog širenja Formule 1 više se nego uspješno ostvaruje. U posljednjih 10 godina elitno automobilističko natjecanje zauzelo je jake pozicije u gotovo cijelom svijetu, a postoje još samo dvije bogate zemlje u kojima se nikad nije vozila F1: to su Indija i Rusija. No, i tome će ubrzo doći kraj: već sljedeće sezone u F1 kalendaru je Velika nagrada Indije, a od 2014. u Sočiju će se voziti Velika nagrada Rusije. Tako će Bernie ispuniti svoj veliki san: gdje god postoje bogataši Formula 1 će biti prisutna i praćena.
U povijesti Formule 1 natjecanje se vozilo na 69 različitih staza. Posljednja izgrađena ona je u Koreji na kojoj se prvi put vozilo po jakoj kiši krajem netom završene sezone. Najviše puta vozilo se u Monzi, čak 60 puta, a u Monte Carlu 56 puta. U planu je izgradnja još četiri staze i tada će doći kraj širenju natjecanja koje ionako ima već 20 utrka, više nego ikad u povijesti.
Bernie pred osvajanjem cijelog svijeta
Ako pogledamo kartu svijeta, vidimo da Ecclestonova Formula drži jake pozicije na Bliskom istoku: u bogatom Bahrainu i jednako bogatim Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Na Dalekom istoku F1 je osvojila sve najbogatije zemlje: Japan, Južnu Koreju, Singapur i Kinu, a od sljedeće sezone i Indiju.
U Europi najbogatije zemlje kao što su Njemačka i Engleska imaju čvrste pozicije u F1 kalendaru, Španjolska ima čak dvije utrke, a jedino je Francuska izgubila svoju utrku, no tu je Monte Carlo kao više nego dostojna zamjena. Italija ima utrku u Monzi koja možda pređe u Rim, Turska je dobila svoju stazu, a od manjih država Belgija i Mađarska odolijevaju pritisku bogataša i drže se u kalendaru. Samo još fali Rusija da Bernie zaokruži svoje euroazijsko carstvo, što će se dogoditi 2014. godine. Portugal, Austrija, Švicarska i Švedska izgubili su svoje utrke koje su davno imali.
I u Južnoj Americi Ecclestone drži čvrste pozicije u najbogatijoj zemlji: Brazilu. Utrka u Sao Paulu predstavlja zemlju rasadnik F1 talenata. Argentina je izgubila utrku u Buenos Airesu, kao i Meksiko utrku u Mexico Cityju, no to su tržišta koja Formulu 1 ne zanimaju, kao ni Afrika u kojoj je nekoć davno Maroko imao utrku (Casablanca) i Južna Afrika (Kayalami), no više nisu ni blizu povratku u natjecanje.
U bogatoj Australiji i Kanadi Formula 1 trenutno drži dobre pozicije, a jedina slaba točka Berniejevog carstva su Sjedinjene Američke Države.
Kako osvojiti Ameriku?
Amerikanci nikako da progutaju najjače automobilističko natjecanje, ma koliko se god čelnici F1 trudili prodati im ga. To i nije toliko iznenađenje, jer ako dobro pogledamo vidjet ćemo da Ameri uopće ne pokazuju zanimanje za internacionalna natjecanja, osim eventualno Olimpijskih igara, a najgledanije su im nacionalne lige poput NHL-a, NBA, NFL-a i MLB-a.
Velika nagrada Sjedinjenih Američkih Država u Formuli 1 održavana je 41 put kroz povijest, a vožena je na čak devet različitih staza: Riverside, Sebring, Dallas, Phoenix, Detroit, Long Beach, Watkins Glen, Las Vegas i Indianapolis. No, najveći vozači svijeta nikad nisu bili Amerikanci, a nakon Marija Andrettija svi su se uglavnom sramotili svojim nastupima. Nije ni toliko čudno što u zemlji u kojoj su najpopularnije utrke one u krug nema ni velikih talenata.
Koliko je Formula 1 nepopularna u Americi svjedoči zgoda iz života Lewisa Hamiltona. Kada je upoznao svoju sadašnju djevojku, popularnu američku pjevačicu Nicole Scherzinger, ona nije imala pojma što je to Formula 1. ''Je li to NASCAR?'', pitala ga je, a on je tada već bio jedna od najvećih zvijezda sporta. Ipak ju je uspio osvojiti, a očito joj se svidio sport jer u posljednje tri sezone visi na svakoj utrci.
No, njezinim sunarodnjacima još uvijek se nije svidio. Nije tome sigurno pomogla ni sramotna utrka 2005. u Indianapolisu, kada je zbog problema s Michelin gumama nastupilo samo šest bolida. Dvije godine kasnije SAD je izgubio svoje mjesto u Formuli 1. No, Bernie se ne predaje. Kreće u deseti, očajnički pokušaj osvajanja američkog tržišta. Od 2012. godine SAD će ponovo imati utrku u F1 kalendaru, na potpuno novoj stazi u Austinu (Texas).
Hermann Tilke obećao je izgraditi najuzbudljiviju F1 stazu, na američkom tlu, a hoće li to biti dovoljno da Amerikanci konačno pokažu zanimanje, teško je reći. Ljudi koje veseli beskrajno kruženje automobila oko ovala stvarno nisu zahvalni klijenti za nikoga, pa ni za ekonomske stručnjake koji vode Formulu 1.