Automoto
Automoto

Iznenađenje: Znate li po čemu je Schumi najbolji vozač ove F1 sezone?

Uoči posljednje utrke u Abu Dhabiju Michael Schumacher jedini je koji je uspio završiti 17 od 18 odvoženih utrka...

Povratak 41-godišnjeg Michaela Schumachera 2010. godine možda nije prošao šampionski kako su se mnogi nadali, a činjenica da ga je Nico Rosberg redovito pobjeđivao na stazi sigurno se ne sviđa velikom Nijemcu, no prema nekim kriterijama Schumi je ipak pokazao kako je velik vozač koji još uvijek spada u sam svjetski vrh.

Ove sezone u 19 utrka na niti jednom slobodnom treningu niti u kvalifikacijama nije razbio svoj bolid

Iako tri godine nije vozio F1 bolid, a ove je sezone prešao u potpuno novu momčad, Schumacher se pokazao najkonstantnijim vozačem na stazi. Naime, od 18 utrka ove sezone uoči Abu Dhabija, Schumi ih je završio 17, što nije uspjelo niti jednom drugom vozaču. Odustao je tek na Velikoj nagradi Malezije zbog mehaničkog kvara, dok zbog vozačkih pogrešaka nije prerano završio niti jednu utrku.

Veliki njemački vozač svoje je mehaničare ove sezone razveselio činjenicom što u 19 utrka na niti jednom slobodnom treningu niti u kvalifikacijama nije razbio svoj bolid. U utrkama je ipak vozio puno agresivnije te je u tri navrata trgao prednje krilce u duelima s Buttonom (Melbourne), Kubicom (Montreal) i Kobayashijem (Singapur), no mehaničari su krilce zamijenili i Schumi bi svaki put stigao do cilja.

Najbliži odustajanju bio je na Velikoj nagradi Mađarske kada je izveo onaj idiotski manevar i umalo izbacio iz utrke sebe i Rubensa Barrichella, a možda obojicu i pospremio u bolnicu. No, Schumi se i tada izvukao, a ako kompletira i posljednju utrku sezone dokazat će da je najkonstantniji F1 vozač, što je odličan uspjeh s obzirom na dugu pauzu i pozne godine u kojima bi mu navodno refleksi trebali biti slabiji.

Schumi je zasad odustao samo jednom, a od onih koji su odustali dvaput tu su Fernando Alonso, Jenson Button, Jaime Alguersuari i Rubens Barrichelo.

Ako pak gledamo broj kompletiranih krugova u sezoni valja reći kako ih je ipak najviše kompletirao Fernando Alonso. Naime, Španjolac je dvaput odustao, ali u samoj završnici utrka u Maleziji i Belgiji, dok je Schumi u Maleziji odustao vrlo rano i tako ipak zauzeo drugo mjesto u ovoj statističkoj kategoriji...