Jakov Fak šokirao skijaški svijet

Ispisan je još jedan povijesni uspjeh hrvatskog skijanja, ovaj put u nordijskim disciplinama. 22-godišnji Jakov Fak osvojio je prvu hrvatsku medalju u biatlonu što je bio povod općeg slavlja u njegovom rodnom Mrkoplju.

Hrvatski biatlonac Jakov Fak osvojio je brončanu medalju u utrci na 20 kilometara na Svjetskom prvenstvu u južnokorejskom Pyeongcheongu. 22-godišnjak iz Mrkoplja napravio je senzaciju zaostavši svega 17 sekundi za najvećim biatloncem svih vremena, Norvežaninom Oleom Einarom Bjoerndalenom, kojemu je to rekordni 13. naslov na svjetskim prvenstvima.

U njegovom rodnom Mrkoplju slavi se cijeli dan. Roditelji nisu mogli vjerovati dok su gledali izravni prijenos utrke.

'Užas, nevjerovanja, suze teku same i ne vjeruješ ono što gledaš, očekivali smo neki bolji plasman, ali taj ne sigurno tako da smo ostali bez teksta', kaže njegova majka Jasminka Fak.

Jakov, prvi Hrvat koji je osvojio bodove u Svjetskom kupu i prije je ostvarivao značajne pobjede. 'U tim dječjim kategorijama postoji trofeo Topolino na kojem je on dva put osvojio medalju. On je tu u 15. godini života uzeo pušku u ruke i počeo s pucanjem, s biatlonom', uzbuđen je bio njegov bivši trener Marjan Petković.

Brončani biatlonac u rodni bi Mrkopalj trebao stići u ponedjeljak ili utorak. Za tada je najavljen glamurozni doček u mjestu.

'Od početka bavljenja tim sportom; najprije skijaškim trčanjem a onda i biatlonom, Jakov je imao jedan veliki voljni moment, neopisivo velik, tako da nikad nije bilo problema, nikad se nije dvoumio da li hoće ili neće', kaže Mario Fak, otac novog hrvatskog skijaškog heroja.

Cijeli dan u kući obitelji Fak zvone telefoni, dolaze čestitari… Mladome nordijskom skijašu biatloncu mnogi predviđaju dugu i uspješnu karijeru u jednom od najtežih sportova uopće.