Očajan start EP-a

Debakl Barakuda: Srbija potopila Hrvatsku u Beogradu!

U prvom nastupu na Europskom prvenstvu u Beogradu hrvatski vaterpolisti doživjeli su neugodan poraz.

U prvom kolu skupine B Europskog vaterpolskog prvenstva u Beogradu hrvatska vaterpolo reprezentacija izgubila je od Srbije sa 6:13 (1:3, 2:4, 1:5, 2:1).

Priželjkivali smo i nadali se da bi Barakude mogle pružiti Srbima veći otpor u odnosu na prošloljetno finale Svjetskog prvenstva u Kazanju kada je Srbija slavila s 11:4, ali umjesto neizvjesnosti dogodio se jednako težak poraz.

Kada je Anđelo Šetka u drugoj minuti utakmice utišao Kombank Arenu činilo se da bismo napokon mogli gledati utakmicu koja će biti uzbudljiva do posljednjih trenutaka. Nažalost, stvari su vrlo brzo krenule nizbrdo.

Srbi serijom od tri uzastopna gola završavaju prvu četvrtinu, a početkom druge raspoloženi Dušan Mandić donosi Srbiji +3 (4:1).

Josip Pavić je u tim trenucima svojim obranama držao Hrvatsku na koliko-toliko pristojnom zaostatku, ali do poluvremena Srbi odlaze na četiri gola prednosti (7:3). U trećoj četvrtini se dogodio potpuni raspad sustava u igri naših, a praktički sve što su srpski reprezentativci uputili prema vratima ušlo je u gol. U jednom trenutku, sredinom četvrte četvrtine zaostatak je iznosio enormnih devet golova (13:4) što Barakude uspijevaju ublažiti golovima Pavlovića i Petkovića.

Srbiju su do pobjede predvodili Dušan Mandić i Andrija Prlainović sa po tri gola, dok je Stefan Mitrović postigao dva pogotka. U hrvatskim redovima najefikasniji je bio Anđelo Šetka s dva pogotka, a među strijelce su se upisali i Andro Bušlje, Luka Lončar, Boris Pavlović i Antonio Petković.

Pet godina bez pobjede protiv Srbije

Hrvatska je posljednji put pobijedila Srbiju prije više od pet godina, u polufinalu Europskog prvenstva u Zagrebu u rujnu 2010. godine. Od tada do danas poraženi smo na EP-u u Eindhovenu 2012. (12:15), u polufinalu FINA kupa u Almatiju 2014. (4:7), te prošle godine u finalu Svjetske lige u Bergamu (6:9).

U prvom susretu iz ove skupine Francuska je pobijedila Maltu 17:7 (3–0, 7–4, 5–1, 2–2). najefikasniji igrači u francuskim redovima bili su Ugo Crousilla sa pet i Thibaou Simon s tri gola, dok je kod Malte pet pogodaka zabio Steven Camillieri.

U susretu 2. kola Europskog prvenstva 12. siječnja sastaju se Francuska - Hrvatska, te Malta i Srbija. Posljednje treće kolo je 14. siječnja kada će snage odmjeriti Hrvatska i Malta, te Srbija i Francuska. Sve četiri reprezentacije izborit će plasman u osminu finala.

SRBIJA - HRVATSKA 13:6 (3-1, 4-2, 5-1, 1-2)