SP u plivanju

Treće zlato za Ledecky, tri puta obaran svjetski rekord u istoj disciplini

Najveća zvijezda svjetskog plivanja 18-godišnja Amerikanka Katie Ledecky osvojila je treće zlato na Svjetskom prvenstvu u ruskom Kazanju, pobijedivši u srijedu na 200m slobodno s rezultatom 1:55.16.

Četvrtog dana plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u ruskom Kazanju 18-godišnja Amerikanka Katie Ledecky osvojila je treće zlato, dok je u mješovitoj štafeti na 4x100m mještovito u jednom danu tri puta obaran svjetski rekord.

Najveća zvijezda svjetskog plivanja Katie Ledecky osvojila je treće zlato u Kazanju, pobijedivši na 200m slobodno s rezultatom 1:55.16. Ledecky već ima zlato na 1500m slobodno i to u vremenu novog svjetskog rekorda, te na 400m slobodno.

Srebro je pripalo svjetskoj rekorderki Talijanki Federici Pellegrini (1:55.32), koja je zaostala 16 stotinki. Broncu je osvojila Amerikanka Missy Franklin (1:55.49), koja je na prošlom SP u Barceloni skupila šest zlatnih medalja.

Na 50m prsno ponovno smo vidjeli obračun 20-godišnjeg Britanca Adama Peatyja i Južnoafrikanca Camerona van der Burgha, i ponovno je, kao i na 100m prsno, slavio Adam Peaty (26.51 sekundi). Iako je plivao devet stotinki sporije od svjetskog rekorda, kojeg je postavio dan ranije, bilo mu je to dovoljno za drugo zlato u Kazanju.

Cameron van der Burgh ponovno se je morao zadovoljiti srebrom (26.66), a bronca je pripala Ametikancu Kevinu Cordesu (26.86)

Zlato na 200m leptir osvojio je 29-godišnji Mađar Laszlo Cseh (1:53.48). To mu je 11. medalja u karijeri na svjetskim prvenstvima, a druga zlatna. Bio je svjetski prvak 2005. na 400m mješovito.

Srebro je pripalo Južnoafrikancu Chadu Le Closu (1:53.68), koji je zaostao 20 stotinki, dok je broncu osvojio Poljak Jan Switkowski (1:54.10).

Kineski plivač Sun Yang (23), kojeg su prije tri dana uzrujala novinarska pitanja o dopingu, očekivano je osvojio zlato na 800m slobodno s rezultatom 7:39.96 minuta, što mu je treća medalja u Kazanju, nakon zlata na 400m slobodno i srebra na 200m slobodno. Sun Yang je na prošlom SP u Barceloni osvojio zlato na 400, 800 i 1500 metara slobodno.

Talijan Gregorio Paltrinieri bio je srebrni i to u vremenu novog europskog rekorda (7:40.81), dok je broncu osvojio Australac Mack Horton (7:44.02).

Po prvi puta na svjetskim prvenstvima plivači i plivačice natjecali su se u mješovitoj štafeti na 4x100m mješovito, i zlato je otišlo Britancima, koji su postavili novi svjetski rekord - 3:41.71 minuta. Za britansku štafetu plivali su Chris Walker-Hebborn, Adam Peaty, Siobhan Marie Connor i Fran Halsall.

Srebro je osvojila američka štafeta, a bronca je otišla u Njemačku.

Tako je u ovoj disciplini u jednom danu tri puta obaran svjetski rekord. U jutarnjim kvalifikacijama prvo je to učinila ruska štafeta, a potom i američka.