SP u vaterpolu: Srbiji drama u finalu

Dramatični finale Svjetskog prvenstva u vaterpolu u Rimu odlučen je tek u drugoj seriji peteraca, u kojoj je Srbija svladala Španjolsku s konačnih 14-13 (3-2, 0-0, 1-2, 2-2), (1-1, 0-0), (7-6)...

Nakon tri četvrtine je rezultat bio izjednačen, 4-4, a onda je Srbija u posljednjoj četvrtini povela s 6-4 i stigla nadomak pobjede. No, Španjolci su se uspjeli vratiti, te je sjajni ljevoruki Xavier Garcia, koji je zabio 5 golova u osnovnom dijelu utakmice, te još dva u raspucavanju peteraca, pogotkom s igračem više 11 sekundi prije kraja izjednačio na 6-6.

U produžecima je Španjolska povela 7-6, a potom je propustila čisti kontranapad na bijeg na dva gola razlike. Srbija je izjednačila na 7-7 preko Rađena, a u zadnje četiri minute nije bilo golova.

U pucanju peteraca je Srbija mogla do zlata već u prvoj seriji od po pet udaraca, ali Gocić nije zabio odlučujući gol. No, u drugoj seriji se Srbija ipak dokopala zlata, a najtežu noć u španjolskoj reprezentaciji imat će vjerojatno Mallarach, koji nije uspio realizirati niti jedan od dva peterca. Nakon njegovog drugog promašaja je Aleksić bio precizan za veliko slavlje srpskih vaterpolista.

Već smo spomenuli pet golova Garcije u osnovnom dijelu utakmice u španjolskoj reprezentaciji. Vanja Udovičić je s 3 pogotka bio najbolji strijelac kod Srbije, a dva je dodao Filip Filipović, koji je s ukupno 20 golova i najbolji strijelac Svjetskog prvenstva.