SP: 19-godišnja Sandra Perković u finalu diska!

Sandra Perković sjajnu je sezonu okrunila plasmanom u finale Svjetskog prvenstva u Berlinu. Mlada hrvatska atletičarka plasirala se u završnicu bacanja diska s hicem od 62.16 metara.

Sandra je ove godine postala europska juniorska prvakinja i hrvatska seniorska rekorderka, a prvi nastup na velikom seniorskom natjecanju bio je nagrada za sve učinjeno posljednjih tjedana. No, 19-godišnja Zagrepčanka nije se zaustavila samo na nastupu, plasirala se među 12 najboljih i u petak će u 20.20 sati bacati i u finalu.

19-godišnja Zagrepčanka u petak će u 20.20 sati bacati u finalu Svjetskog prvenstva

Već je prvim hicem u kvalifikacijama Sandra najavila odličan dan. Bacila je disk do 61.02 m, svega 48 cm kraće od kvalifikacijske norme. Nakon neispravnog hica u drugoj seriji, u trećoj je njezin disk poletio do 62.16 m, čime je prebacila normu i bez neizvjesnosti, koju bi donijelo čekanje ishoda u drugoj skupini, ušla u završnicu.

U svojoj je kvalifikacijskoj skupini na kraju osvojila treće mjesto, a ukupno je bila šesta, čak i ispred olimpijske pobjednice Stephanie Brown Trafton koja je završila 11., te svjetske prvakinje Franke Dietzsch, koja nije ni ušla u finale! Ujedno je 62.16 Sandrin drugi rezultat u karijeri, nakon hrvatskog rekorda (62.44) kojim je osvojila juniorsko zlato.

U kvalifikacijama diska nastupila je i Vera Begić. Ona je u drugoj skupini zauzela 13. mjesto, ukupno je bila 24. među 39 djevojaka koliko ih je startalo. Najbolji hitac je ostvarila u posljednjoj seriji (58.25), prije toga je bacila disk do 54.63 m i imala jedan neispravan pokušaj.

Dodajmo i da je Sandrin finale treći hrvatski na ovom SP-u (uz Andrasa Haklitsa i Blanku Vlašić), što je doseg kakav našoj atletici dosad nije uspio na svjetskim smotrama.