Pod hrvatskom zastavom postao je olimpijski pobjednik u Sydneyju 2000., a 2004. u Ateni osvojio je brončanu medalju. Hrvatska mu je za to dala najveće državno priznanje, Orden Franjo Bučar, i to bi bilo otprilike to. Bivši olimpijski pobjednik nema prihoda, nema posao...
'Zbog niza razloga Nikolaj se našao u teškoj životnoj situaciji i zadnje što mi je rekao jest da razmišlja o prodaji medalja koje je osvojio na Olimpijskim igrama samo kako bi preživio', kazao je za Jutarnji list Boško Čavka, izbornik dizačke reprezentacije i Nikolajev najbliži prijatelj koji ga je i doveo u Hrvatsku za koju je osvojio niz medalja.
'Nikolaj razmišlja o tome da stavi medalje na internetsku prodaju ili da ih ponudi nekoj aukcijskoj kući. Molio sam ga da to ne čini jer to bi bilo grozno. Klub Bitumina nedavno mu je pomogao određenim novčanim sredstvima, pokušavamo ga zaposliti kao trenera, ali još smo daleko od trajnog rješenja'.Razmišlja o prodaji medalja samo kako bi preživio. Molio sam ga da to ne čini jer to bi bilo grozno
- Boško Čavka
Pešalov će u svibnju navršiti 39 godina, a karijeru je završio zbog niza ozljeda. Iako ima stan u Splitu, najveći dio godine živi u Pazardžiku nedaleko od Sofije.
Pešalov nije jedini sportaš koji se našao u takvoj situaciji nakon sportske karijere. Svojedobno je bila aktualna incijativa da se osvajačima medalja s Olimpijskih igara osiguraju mirovine ili naknade. Prijedlog je bio mjesečni iznos od 10.000 kuna za zlato, oko 7.000 kuna za srebro te 4.000 kuna za broncu. Prijedlog je stigao do Vlade, ali još nije realiziran. Slične naknade postoje u mnogi državama, čak i u Srbiji te Crnoj Gori, gdje su na ovakav način zbrinuli zaslužne sportaše.
'Baš zbog Pešalova i njemu sličnih pokušat ćemo aktualizirati taj projekt. Radi se o najviše 200 sportaša i novčanom iznosu od 17-18 milijuna kuna godišnje. Naknade bi trebale ići preko Hrvatskog olimpijskog odbora', kazao je Čavka, koji je u Splitu incirao osnivanje Kluba olimpijaca.