Mnogi su ušli u povijest

Po ovih 12 trenutaka pamtit ćemo Olimpijske igre u Londonu

GOL.hr vam donosi pregled najzanimljivih trenutaka s Olimpijskih igara u Londonu, a neki sportaši doslovno su ispisali povijest. Mi smo za vas odabrali 12 najboljih priča...

1. – Michael Phelps

Michael Phelps u Londonu je postao najuspješniji olimpijac svih vremena. Prestigao je rusku gimnastičarku Larisu Latinjinu s 18. olimpijskih medalja. Američki plivač karijeru je okončao s ukupno 22 olimpijske medalje, od čega s čak 18 zlatnih, dvije srebrne i dvije brončane.

Zlatne medalje Phelps je osvojio na 200m leptir u vremenu novog svjetskog rekorda 1:52.03, u štafeti 4x200m slobodno, koja je također oborila svjetski rekord sa rezultatom 6:58.56., zatim na 100m leptir gdje ponovo ponavlja podvig - to je njegova treća uzastopna olimpijska pobjeda u istoj, pojedinačnoj disciplini, te posljednjeg dana plivačkih natjecanja, u štafeti 4x100m mješovito.

2. - Usain Bolt

Usain Bolt pokorio je London s čak tri najsjajnija odličja. Bio je najbrži na 100 metara, na 200 i u štafeti na 400 metara. U štafeti 4x100 slavila je Jamajka, a s njima i najbrži čovjek na svijetu Usain Bolt koji je tada osvojio svoje 3. zlato u Londonu. Oborili su svjetski rekord s vremenom 36.84.

''Sada sam postao živa legenda'', izjavio je Bolt nakon što je postao prvi čovjek koji je obranio zlata na 100 i 200 metara. Jamajčanin se nije libio kazati da je on najveći sportaš svih vremena.

3. - Ruta Meilutyte

Apsolutna je senzacija u Londonu bila Ruta Meilutyte, litavska djevojčica koja je četiri mjeseca prije Igara napunila 15 godina! Osvojila je zlato na 100 metara prsno, prvo veliko seniorsko odličje u karijeri pred kojom je očito velika budućnost.

Meilutyte je velike stvari najavila već u kvalifikacijama i polufinalu, a priču je na najbolji mogući način zaključila u finalnoj utrci. Pobijedila je u vremenu 1:05.47, ostavivši osam stotinki iza sebe deset godina stariju Amerikanku Rebeccu Soni koja je i prije četiri godine u Pekingu osvojila srebro.

4. – Andy Murray

Britanci su u Londonu napokon dočekali pobjednika teniskog turnira u Wimbledonu. Međutim, ne na jednom od najslavnijih Grand Slam turnira svijeta, već u finalu olimpijskog turnira koji je igran u All England Clubu. Andy Murray ostvario je najveći uspjeh u karijeri, osvojio je zlatnu olimpijsku medalju u Wimbledonu, pobijedivši u finalu prvog tenisača svijeta Rogera Federera 6-2, 6-1, 6-4.

Već i iz samog rezultata jasno je koliko je Murray bio uvjerljiv i dominantan protiv tenisača koji je ove godine osvojio svoj sedmi Wimbledon, svladavši mjesec dana ranije u finalu baš Murrayja u četiri seta.

5. – Shiwen Ye

Jedna od najzanimljivijih priča Olimpijskih igara u Londonu priredila je mlada kineska plivačica Shiwen Ye. Njen uspjeh preko noći je uzburkao javnost širom svijeta i kod mnogih, a pogotovo Amerikanaca, probudio sumnju da je sjajan rezultat ostvarila uz pomoć nedozvoljenih stimulativnih sredstava. Kineskinja ne samo da je pobijedila na 400 metara mješovito i osvojila zlato, već je i oborila dotadašnji svjetski rekord od 4:29.45.

16-godišnja plivačica našla se u središtu pozornosti zbog nevjerojatne završnice. Shiwen Ye je posljednjih 100 metara otplivala za nevjerojatnih 58,68 sekundi, što je bilo bolje od rezultata trojice plivača koji su se takmičili u muškom finalu.

6. - Giovanni Cernogoraz

Sasvim sigurno - jedno od najvećih iznenađenja, ako ne na Igrama, onda u hrvatskoj delegaciji u Londonu bio je uspjeh Giovannija Cernogorza u trapu. Sportaš od kojeg je malo tko u Hrvatskoj očekivao ovakav uspjeh. Sa 122 pogođene mete uoči finala, Cernogoraz je bio na šestom mjestu, da bi u finalu promašio tek jednu, odnosno pogodio 24 od 25 meta.

S tim se rezultatom izjednačio se s Talijanom Massimom Fabbrizijem te su o najsjajnijem odličju odlučivali u raspucavanju. A tu je naš strijelac, nakon emotivnog pražnjenja, bio mirniji. Fabbrizi je prvi krenuo u raspucavanje, a naš ga je strijelac uspješno pratio do šeste serije, kada je zadrhtala ruka Talijanu, a Cernogoraz je pogodio metu!

7. – Mo Farah

Među heroje Olimpijskih igara u Londonu posljednjeg dana atletskih takmičenja upisao se i Mo Farah. Britanski atletičar, porijeklom iz Somalije, osvojio je zlatnu medalju u trci na 5.000 metara, i to samo nedjelju dana nakon što je trijumfirao i u trci na duplo dužoj dionici.

Farah je prvu zlatnu olimpijsku medalju u povijesti za Veliku Britaniju na 5.000 metara osvojio vremenom 13:41,66 minuta. 29-godišnji Farah, koji je kao dijete stigao iz Somalije s porodicom 'trbuhom za kruhom', novim uspjehom pobrao je ovacije 80.000 gledatelja na Olimpijskom stadionu u Londonu.

8. - Dream Team

Košarkaši SAD-a još su od 1992. godine ponajveća atrakcija Olimpijskih igara. Momčad prepuna NBA zvijezda budi veliko zanimanje od samog početka Igara pa se zato svaka njihova utakmica prati s posebnom pozornošću. Ne čudi to što su obranili naslov olimpijskih pobjednika u Londonu, pobijedivši Španjolsku u reprizi finala iz Pekinga rezultatom 107:100 (35:27, 24:31, 24:24, 24:18). Oni su ionako uvijek imali poseban tretman.

Američkoj reprezentaciji je to bilo 14. zlato na olimpijskim igrama, a samo četiri puta nisu bili olimpijski pobjednici – 2004. (Argentina), 1988. (SSSR), 1980. (Jugoslavija), te 1972. (SSSR).

9. – Gabby Douglas

Američka gimnastičarka Gabby Douglas morala je savladati mnoge fizičke izazove kako bi osvojila dva zlata na Olimpijskim igrama. Međutim, najteži izazov od svih bilo je rasističko ponašanje njenih kolega gimnastičara. 16-godišnja Gabby ostat će upamćena kao prva Amerikanka afričkog porijekla koja je osvojila individualno zlato u gimnastici. Međutim, njen put ka Londonu zamalo je završio mnogo ranije, kada je razmišljala o tome da odustane od svog sna zbog konstantnog zlostavljanja u Virginiji.

"Stalno su mi dobacivali neke rasističke šale i bila sam izolirana od ostatka grupe. Bilo je teško. Znala sam plakati po cijelu noć kada se vratim kući s treninga", rekla je Douglas.

10. – Missy Franklin

Mlada američka plivačka nada, 17-godišnja Missy Franklin uzela je tri zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Londonu. Najbrža je bila na 200 metara leđno i postavila vrijeme novog svjetskog rekorda.

11. – Oscar Pistorius

Južnoafrički atletičar Oscar Pistorius postao je prvi hendikepirani sportaš koji je nastupio na Paraolimpijskim i Olimpijskim igrama. Četverostruki pobjednik na Paraolimpijskim igrama, kojem su obje noge ispod koljena amputirane još kao djetetu, završio je kao drugi u svojoj kvalifikacijskoj skupini u utrci na 400 metara s vremenom 45.44, te na taj način izborio plasman u polufinale.

12. – Zara Phillips

I Britanska kraljica Elizabeta II. imala je razloga za slavlje u Londonu nakon što je Zara Phillips osvojila srebro u konjičkom natjecanju. Domaćine Olimpijskih igara obradovala je 'kraljevska' srebrna medalja u timskom konjičkom natjecanju, disciplina svestrana upotrebljivost konja (eventing), u kojoj je nastupila i kraljičina unuka Zara Phillips, inače bivša europska i svjetska prvakinja.