Zbog toga je čak ugledni francuski sportski list L'Equipe uoči skorašnjeg svjetskog prvenstva odlučio kako neće objavljivati nove svjetske rekorde.
Poplava svjetskih rekorda uzrokovanih brzim razvojem plivačkih odijela dovela je svjetsko plivanje do ispita legalnosti. Još veću zbrku napravila je međunarodna plivačka federacija koja je ranije za neka odijela zbog superiornosti uvela zabrane te čak i poništila svjetske rekorde, a za druga također poboljšana dopustila korištenje.
>> Ima li kraja: Japanac oborio rekord za više od sekunde!
'Čovjek koji je plivao 50 metara slobodno i postavio svjetski rekord s rezultatom 21,5 sekundi u Speedovom odijelu, sada je postigao novi rekord 20.9 u Jaked odijelu. Trenirao sam deset godina kako bih bio brži jednu desetinku sekunde. Mijenjajući odijela današnji plivači su odjednom pola sekunde brži', kaže legendarni Mark Foster.
Uoči skorašnjeg svjetskog prvenstva FINA je odlučila dopustiti korištenje većine ranije zabranjivanih odijela.
'Ljudi i dalje gledaju atletiku iako svjetski rekordi rijetko padaju, tako bi trebalo biti i sa plivanjem, a ne kao danas kad je sve postalo slično Formuli 1, često odlučuje bolji bolid a ne vozač', smatra Foster.
Hoće li FINA napraviti rez i zabraniti sva moderna odijela teško je za povjerovati. Osim pritiska proizvođača vlada i bojazan kako bi bez rušenja rekorda plivanje postalo nezanimljivo za gledatalje.