SP u plivanju

Pala tri svjetska rekorda

Mađarica Katinka Hosszu na 200 m mješovito, Šveđanka Sarah Sjostrom na 100 m leptir i Amerikanka Katie Ledecky na 1500 m slobodno vlasnice su novih svjetskih rekorda isplivanih drugog dana natjecanja na Svjetskom prvenstvu u ruskom Kazanju.

Dan obilježen rekordnim nastupima u jutarnjim je kvalifikacijama započela sjajna 18-godišnja Amerikanka Katie Ledecky koja je za 65 stotinki popravila vlastiti svjetski rekord na 1500 m slobodno koji sada iznosi 15:27.71.

Potom je 21-godišnja švedska plivačica Sarah Sjostrom po drugi put u u dva dana popravila svjetski rekord na 100 m leptir i osvojila zlatnu medalju. U nedjeljnom polufinalu Sjostrom je otplivala 55.74, a u ponedjeljak je u finalnoj utrci za desetinku poboljšala svoj svjetski rekord koji sada iznosi 55.64 sekundi. Srebrnu medalju osvojila je Dankinja Jeanette Ottesen (57.05), a broncu Kineskinja Ying Lu (57.48).

U posljednjoj finalnoj disciplini drugog dana 26-godišnja Mađarica Katinka Hosszu obranila je naslov svjetske prvakinje na 200 m mješovito iz Barcelone 2013. i začinila ga sjajnim svjetskim rekordom. Hosszu je isplivala rezultat 2:16.12 i za tri stotinke poboljšala rekord koji je na SP-u 2009. u Rimu postavila Amerikanka Ariana Kukors. Srebro je osvojila Japanka Kanako Watanabe (2:08.45), a broncu Britanka Siobhan Marie O'Connor (2:08.77).

Na 100 m prsno slavio je svjetski rekorder Britanac Adam Peaty u vremenu 58.52. Srebro je pripalo Južnoafrikancu Cameronu van der Burghu (58.59) koji je bio u vodstvu gotovo cijelu utrku, ali je u finišu izgubio zlato. I brončana medalja odlazi u Veliku Britaniju zaslugom Rossa Murdocha (59.09).

Francuz Florent Manaudou bio je najbrži na 50 m leptir (22.97). Brazilac Nicholas Santos (23.09) morao se zadovoljiti srebrom, a broncu je osvojio iskusni 30-godišnji Mađar Laszlo Cseh (23.15) što mu je deseto odličje sa svjetskih prvenstava u karijeri, a prvo u ovoj disciplini.

U utorak, trećeg dana plivačkih natjecanja, u jutarnjim kvalifikacijama će od hrvatskih predstavnika nastupiti samo Sven Arnar Saemundsson na 800 m slobodno.

SP plivanje: Osvajači medalja

Rezultati osvajača medalja u finalnim utrkama održanim u ponedjeljak, drugog dana plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u vodenim sportovima u ruskom Kazanju.