Pakleni očekivano pregazili Fince

Hrvatska rukometna reprezentacija otvorila je kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2010. godine pobjedom protiv Finske 39:20 (20:10) u susretu odigranom pred 5.000 gledatelja u Ledenoj dvorani Doma sportova.

Premda je nastupila bez petorice važnih igrača (Ivano Balić, Blaženko Lacković, Mirza Džomba, Renato Sulić, Tonči Valčić), a već u petoj minuti utakmice na klupu je zbog neugodnog udarca u glavu preselio i Peter Metličić, pobjeda niti jednog trenutka nije bila upitna.

Finska ipak pripada u drugi razred europskog rukometa. S obzirom na stanje u kojem se reprezentacija nalazi zbog silnih ozljeda suparnik nije mogao biti bolji. Finci imaju mlad sastav i forsiraju obranu 5-1, međutim još uvijek nemaju dovoljno znanja niti iskustva kako bi iznenadili čak i 'ranjenu' Hrvatsku.

Zanimljivo, Finska je prva reprezentacija protiv koje je hrvatska reprezentacija odigrala službenu utakmicu. Dogodilo se to 12. travnja 1993. godine u sklopu kvalifikacija za EP u Portugalu 1994. godine. Utakmica je odigrana u Helsinkiju, a hrvatska vrsta je slavila 31:26. U uzvratnom susretu 19. prosinca u Zagrebu je bilo 30:15. Bile su to ujedno i jedine dvije utakmice između najboljih hrvatskih i finskih rukometaša.

S obzirom na stanje u kojem se reprezentacija nalazi zbog silnih ozljeda, suparnik nije mogao biti bolji

Jedino vodstvo gosti su imali u prvoj minuti postigavši prvi pogodak na utakmici. Nakon toga odabranici Line Červara vrlo brzo su stvari vratili na pravo mjesto. Finci su se držali do rezultata 4:4, a potom naši rade seriju 8:2 i bježe na 12:6. Do konca poluvremena prednost je porasla na čak deset golova viška (20:10). U drugom dijelu utakmice hrvatska vrsta je nastavila u istom ritmu i do konca utakmice prednost je porasla na čak 19 pogodaka razlike. Najefikasniji u hrvatskim redovima bili su Domagoj Duvnjak (9), Drago Vuković (6), Manuel Štrlek (5) i Zlatko Horvat (5).

'Zadovoljan sam rezultatom i zalaganjem svojih igrača. Čestitam dečkima na pristupu,' kazao je hrvatski izbornik Lino Červar.

U susretu drugog kola skupine 4 Hrvatsku u nedjelju u Veszpremu očekuje ogled protiv Mađarske. U našoj skupini još su Grčka i Slovačka, a dvije najbolje momčadi će izboriti plasman na završnicu europske smotre koja će se održati u Austriji.