Stiže i deveti olimpijski prvak

Na Hanžek dolazi i olimpijski pobjednik na 1500 metara!

Hanžekovićev memorijal će nakon Noureddinea Morcelia opet ugostiti jednog olimpijskog pobjednika na 1500 metara! I opet je riječ o Alžircu - Taoufiku Makhloufiju…

Makhloufi je, zasigurno, jedna od najboljih priča Olimpijskih igara u Londonu. Bio je, naime, prijavljen i na 1500 i na 800 metara, no od potonje je discipline odustao nakon što se pobjedama u kvalifikacijama i polufinalu plasirao u finalnu utrku na 1500 metara.

No, čelnici Alžirskog olimpijskog odbora zaboravili su odjaviti njegov nastup, pa je ipak morao startati u prvoj rundi kvalifikacija na 800 metara. Makhloufi je, međutim, odustao već u ranoj fazi te utrke, pa ga je Svjetska atletska federacija - isključila s Olimpijskih igara! Obrazloženje: nije pružio maksimum svojih mogućnosti. Rehabilitiran je i vraćen u natjecanje nakon što je predočio potvrdu liječnika prema
kojoj je odustao zbog slabosti uzrokovane lakšom bolešću.

Finalna utrka na 1500 metara bila je šokantna i za sudionike i za gledatelje. Nakon ne previše brzih 1100 metara Makhloufi je u posljednjih 400 metara pobjegao svim suparnicima i pobijedio sa 3:34.79. Promatrači na Olimpijskom stadionu u Londonu su to prokomentirali kao "400 metara koji su uništili utrku". Kenijce koji su računali na sve tri medalje - svakako...

Osobni rekord - 3:30.80 - istrčao je Makhloufi u Monte Carlu u srpnju i to je sedmi rezultat sezone na svijetu. Prije nekoliko dana je u Stockholmu s 1:43.71 postavio svoje najbolje vrijeme i na 800 metara. (TS)