Krvavo slavlje na ulicama

Kingsi osvojili prvi Stanley Cup u povijesti!

Hokejaši Los Angeles Kingsa nakon 45 godina postojanja, promašenog pokušaja 1993. godine s Wayneom Gretzkim u sastavu i šest utakmica finalne serije protiv New Jersey Devilsa, novi su prvaci NHL lige...

U šestoj utakmici finalne serije pred svojom su publikom u Staples Centeru slavili uvjerljivu 6-1 pobjedu. Kapetan Dustin Brown upisao je tri poena, gol plus dvije asistencije, a Jeff Carter i Trevor Lewis dodali su po dva pogotka.

Utakmicu je odlučio totalno dezorijentirajući ulazak gostiju u utakmicu, koji su zarana počeli skupljati isključenja zbog nasilničkog nabijanja na ogradu: u utakmicu su Devilsi ušli kao treća najkorektnija momčad ovosezonskog doigravanja sa samo 8,7 minuta isključenja po utakmici; u ovoj su ih skupili 47 naspram samo šest domaće momčadi.

Ključno je bilo petominutno isključenje New Jerseyjeva napadača Stevea Berniera nakon 10 minuta i 10 sekundi igre u prvoj trećini. Nabio je na ogradu Bernier brutalno LA-ova braniča Roba Scuderija pritom ga raskrvarivši. Akcija je došla nekoliko sekundi nakon nekažnjenog nabijanja na ogradu Devilsova napadača Stevena Gionte od strane Los Angelesova napadača Jarreta Stolla.

U idućih su pet minuta Kingsi, koji su u utakmicu ušli kao treća najneefikasnija momčad u povijesti finalnih serija NHL doigravanja sa samo 10,6% realiziranih prilika s igračem više, zabili tri gola, pri čemu je za 3-0 Trevor Lewis pogodio devet sekundi prije isteka Bernierove kazne.

Nesretne su se okolnosti za goste nastavile na početku druge dionice igre kada je linijski sudac Pierre Racicot slučajno iz igre ''izbacio'' New Jerseyjeva ruskog braniča Volčenkova. U nastavku akcije Carter je na asistencije Dustina Browna i Anžea Kopitara zabio za 4-0.

Golman LA Kingsa Jonathan Quick, finalist u izboru za najboljeg golmana sezone, izabran je za najboljeg hokejaša doigravanja.

Njegov učinak od samo 1,41 primljenog gola po utakmici u doigravanju najbolji je u povijesti golmana-osvajača Stanleyjeva pokala još od Jacquesa Plantea (1.35) iz 1960. godine, a njegov prosjek obranjenih udaraca (94.6%) najbolji je u povijesti NHL-doigravanja među golmanima s više od deset nastupa.

Postao je 26-godišnjak iz Milforda u Connecticutu treći Anerikanac u povijesti NHL doigravanja s Trofejem Conna Smythea nakon Briana Leetcha iz New York Rangersa 1994. i Tima Thomasa, vratara Boston Bruinsa, prošle godine.

Los Angeles Kingsi postali su prva osmopostavljena momčad koja je otišla do kraja doigravanja. Izjednačili su rekord po gostujućem omjeru u doigravanju (10-1), te ostvarili najbolji omjer (16-4) u doigravanju ukupno u posljednjih nekoliko desetljeća.

Momčad koja se jako mučila tijekom osnovnog dijela sezone zaigrala je bolje nakon što je Darryl Sutter na klupi zamijenio Terryja Murraya poslije 29 uvodnih utakmica sezone. Bio je to prvi hrabar potez generalnog menadžera momčadi Deana Lombardija. Drugi se odigrao nekoliko tjedana kasnije, kada je braniča Jacka Johnsona zamijenio za napadača Jeffa Cartera u Columbus Blue Jacketse. Carter je dolaskom u kalifornijsku prijestolnicu eksplodirao.

Jedini su NHL finale dosad Kingsi od osnivanja 1967. godine igrali 1993. Nisu uspjeli protiv Montreal Canadiensa premda ih je predvodio najveći hokejaš svih vremena - Wayne Gretzky. Do kraja ih je sada odveo sjajni golman Quick, te vrlo kvalitetna i ujednačena momčad predvođena ponajboljim braničem lige, zlatnim Kanađaninom s Olimpijskih igara u Vacouveru Drewom Doughtyjem, te napadačkim tandemom koji čine Dustin Brown i Anže Kopitar. Obojica su bili najučinkovitiji igrači Kingsa u doigravanju sa po 20 poena (8 golova, 12 asistencija). Hrušičanin (24), koji je Stanleyjev pokal podignuo četvrti po redu, postao je prvi Slovenac s osvojenim naslovom prvaka najjače hokejaške lige na svijetu. (TS)