Barakude brane naslov svjetskog prvaka

Hrvatska protiv Srbije u polufinalu SP-a u Rimu!

Pobjedom nad Rumunjskom 7:5 u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u Rimu hrvatski su se vaterpolisti plasirali među najbolje četiri momčadi na svijetu. Aktualni svjetski prvaci za novo će finale igrati protiv Srbije koja je nakon dva produžetka slavila protiv Mađara.

Hrvatska je polufinale izborila u utakmici u koju su ušla sa statusom favorita i potvrdila ga pobjedom 7-5 (2-0, 1-1, 2-1, 2-3) protiv organiziranog, čvrstog i strpljivog suparnika. Tijek četvrtfinalnog susreta sugerirao je pobjedu izabrane vrste Ratka Rudića koja je od samoga početka djelovala kao sigurniji i jači protivnik.

U prvoj je četvrtini to dokazala pogocima Damira Burića i Mihe Boškovića, da bi se na poluvrijeme otišlo s prednošću Hrvatske 3-1 uz primljeni pogodak Cosmina Radua i povećanje prednosti u Boškovićevoj režiji.

Upravo je centar Radu najuvjerljivije djelovao u redovima suparničke momčadi za koju je postigao prva tri pogotka i njima držao priključak za hrvatskim vaterpolistima. Smanjio je svojim udarcima na 5-3, nakon što su Nikša Dobut i Sandro Sukno doveli Hrvatsku na četiri pogotka prednosti (5-1) početkom treće četvrtine utakmice.

Pogotke za branitelje naslova iz Melbournea prije dvije godine postigli su još Burić (svoj drugi) i Frano Karać, dok su se na listu strijelaca za Rumunjsku upisali još Florin Dunca i Ramiro Georgescu, u samom finišu utakmice.

Hrvatska je na utakmici relazirala tri od šest napada s igračem više u bazenu uz ukupan postotak šuta od 26 posto (7/26). Precizni iz peterca bili su Karać i Bošković, a raspoložen vratar Josip Pavić s jedanaest obranjenih udaraca.

Reprezentacija Hrvatske, dakle, treći je polufinalist Svjetskoga prvenstva na kojem su mjesta među posljednje četiri reprezentacije već osigurale izabrane vrste Srbije i Sjedinjenih Američkih Država. Srbi su u dramatičnoj završnici nakon dva produžetka slavili protiv Mađara 10:9.

Svoj polufinalni susret Hrvatska će igrati u četvrtak sa Srbijom s početkom u 16.50 sati.