Ostali sportovi
SPORTOVI
Ostali sportovi
Najveći uspjesi na OI (1)

Hrvati osvajali medalje, Srbima se piše: Znate li tko je bio prvi?

Hrvatski su sportaši do stvaranja neovisne hrvatske države na ljetnim olimpijskim igrama nastupali pod zastavama Austro-Ugarske, Kraljevine Jugoslavije i SFR Jugoslavije…

gol expired (Foto: DNEVNIK.hr)

U tom su razdoblju osvojili brojne medalje, posebice pod zastavom Kraljevine Jugoslavije i SFR Jugoslavije. Od ukupno 83 odličja koja su osvojila te dvije zemlje, hrvatskim sportašima pripada 41 medalja. No ipak, te se medalje pripisuju Srbiji, a ne Hrvatskoj, jer je nevjerojatnom i nepravednom odlukom MOO-a Srbija slijednica „prve i druge“ Jugoslavije, pa će te tako uz imena Mate Parlova, Đurđice Bjedov ili Matije Ljubeka na popisu medalja moći pročitati Srbija, iako je jasno da se radi o hrvatskim sportašima…

Milan Neralić prvi je Hrvat koji je osvojio olimpijsku medalju. Dogodilo se to 1900. na drugim modernim Olimpijskom igrama u Parizu. Neralić je pod zastavom Austro-Ugarske osvojio broncu u mačevanju, u disciplini sablja za profesionalne učitelje mačevanja. Ovaj rođeni Slunjanin poznat je i po tome što je prvi primijenio takozvani „leteći ispad“, munjeviti ubod protivnika iz visokog skoka.

Nogometna momčad Kraljevine Jugoslavije na Igrama 1920. u Antwerpenu nije se okitila medaljom, no za hrvatski sport važna je zbog činjenice da je u njoj igralo čak jedanaest Hrvata, tako da se može reći kako je to prva hrvatska momčad koja je nastupila na Olimpijskim igrama. Hrvati su učitelji nogometa na ovim prostorima, a oni sami nogomet su usvajali od Čeha. Takav je bio i rezultat u jedinoj utakmici koju su odigrali u Antwerpenu. Poraženi su od Čehoslovačke 7:0.

Hrvati su drugu svoju olimpijsku medalju osvojili na OI 1924. u Parizu. Braća Ante, Frane i Šimun Katalinić, Petar Ivanov, Viktor Ljubić i Bruno Sorić bili su članovi talijanskog osmerca koji su se okitili brončanom medaljom. Riječanin Dragutin Ciotti prvi je hrvatski gimnastičar s olimpijskom medaljom. Na OI 1928. u Amsterdamu osvojio je broncu u momčadskom višeboju. Tadašnju osmeročlanu reprezentaciju sačinjavalo je sedam Slovenaca, od kojih je najpoznatiji Leon Štukelj, i jedan Hrvat - Ciotti.

Do početka Drugog svjetskog rata hrvatski sportaši nisu imali zapaženih uspjeha. Kraljevina Jugoslavija ostala je bez medalje na OI 1932. u Los Angelesu, dok je četiri godine kasnije u Berlinu osvojila tek jedno srebro.

Pod zastavom „Druge Jugoslavije“ Hrvati su osvojili dvije medalje na OI 1948. u Londonu. Nakon što je pobijedila Luksemburg, Tursku i Veliku Britaniju, nogometna reprezentacije SFR Jugoslavije izgubila je tek u finalu od Švedske 3:1, a u svojem sastavu imala je čak 12 hrvatskih nogometaša: Zvonko Cimermančić, braća Željko i Zlatko Čajkovski, Bernard Vukas, Franjo Wölfl, Božo Broketa, Ivan Jazbinšek, Ratko Kacijan, Frane Matošić, Stjepan Bobek, Miroslav Brozović, Franjo Šoštarić i Josip Takač.

Ivan Gubijan u Londonu je bio „srebrni“ u bacanju kladiva. Gubijan, rođeni Bjelovarčanin, prvi je hrvatski atletičar koji je uspio osvojiti olimpijsku medalju.

Prvo zlato hrvatski sportaši osvojili su četiri godine kasnije 1952. na Igrama u Helsinkiju. Četiri člana splitskog Gusara Duje Bonačić, Velimir Valenta, Mate Trojanović i Petar Šegvić osvojili su zlato u veslačkom četvercu. Nogometna reprezentacija ponovno je bila srebrna.

Ovaj put u momčadi je bilo deset hrvatskih nogometaša: Vladimir Beara, Tomislav Crnković, Ivica Horvat, Bernard Vukas, Branko Zebec, Vladimir Čonč, Vladimir Firm, Slavko Luštica, Stjepan Bobek i Zlatko Čajkovski.

Na Olimpijskom stadionu u Helsinkiju, pred 60.000 gledatelja, Jugoslavija je izgubila od Mađarske sa 2:0. Strijelci su bili Puskas i Czibor. Jugoslavija je u tom trenutku imala ponajbolju svjetsku momčad, u kojoj su glavnu riječ vodili hrvatski nogometaši kvantitetom i kvalitetom. Ta je momčad bila kadra sve pobijediti izuzev slavne mađarske „lake konjice“.

Vrijedi se još jednom podsjetiti na udarne jedanaestorke ove dvije doista jedinstvene momčadi. Mađarska: Grosics - Buzansky, Lorant - Boszik, Lantos, Zakarias - Hidegkuti, Kocsis, Palotas, Puskas, Czibor; Jugoslavija: Beara - Stanković, Crnković - Čajkovski, Horvat, Boškov - Ognjanov, Mitić, Vukas, Bobek, Zebec.

Vaterpolska reprezentacija stigla je do srebra, a u postavi je bilo čak devet Hrvata: Juraj Amšel, Zdravko Kovačić, Veljko Bakašun, Ivo Štakula, Ivica Kurtini, Zdravko Ježić, Lovro Radonjić, Marko Brajnović i Vlado Ivković.

Nogometaši su treće srebro zaredom osvojili u Melbourneu 1956. U momčadi je bilo pet hrvatskih nogometaša: Mladen Koščak, Ivan Šantek, Zlatko Papec, Luka Lipošinović i Joško Vidošević. Vaterpolisti su ponovno osvojili srebro i opet je u momčadi bilo devet Hrvata: Juraj Amšel, Zdravko Kovačić, Ivica Cipci, Hrvoje Kačić, Marijan Žuželj, Zdravko Ježić, Lovro Radonjić, Tomislav Franjković i Vlado Ivković. U Melbourneu je „srebrnu priču“ zaokružio Bjelovarčanin Frano Mihalić osvojivši drugo mjesto u maratonu.

Nakon tri uzastopna srebra, nogometaši su konačno došli do zlata 1960. u Rimu. Željko Perušić, Ante Žanetić, Andrija Anković, Željko Matuš, Zvonko Bego i Tomislav Knez hrvatski su nogometaši koji su se okitili zlatom.

Nastavak serije članaka o uspjesima hrvatskih sportaša na Olimpijskim igrama čitajte sutra...

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider

Prati nas na Instagramu!
Loše vijesti za Modre pred dvije domaće utakmice u Ligi prvaka... ⚽
Hvala legendo! ❤️💛❤️ 🎾
Na neka će pitanja Ivica Olić kao izbornik U-21 reprezentacije morati ponuditi odgovore.

Jedno od njih će svakako biti vezano uz činjenicu da mu je peti, odlučujući jedanaesterac, pucao ozlijeđeni igrač (Veldin Hodža) koji je posljednjih nekoliko minuta muku mučio s ozljedom.

📸Damir Škomrlj/CROPIX
Šok i tuga na Rujevici - Hrvatska nije uspjela, Gruzija ide na Europsko prvenstvo!

Bili su bolji nakon penala...

Opširnije ----> https://bit.ly/3YV44VQ