Gorovikov za pobjedu

Hokej SP: Rusi i Kanađani u finalu

Veliki suparnici Rusija i SAD odigrali su još jedan u nizu velikih dvoboja. Rusi su u trileru bili bolji 3:2. U finalu Svjetskog prvenstva u Švicarskoj Rusi će igrati protiv odličnih Kanađana...

Pogodak odluke postigao je minutu i 47 sekundi prije kraja Gorovikov, odnosno udarac prema američkom vrataru ga je zahvatio, pak je promijenio smjer i završio u mrežu za ruskih 3-2.

Dotad je najbolji pojedinac na ledu bio Ilja Kovaljčuk, sjajni 26-godišnji hokejaš Atlante koji je bio glavni razlog što se Rusija vratila nakon zaostatka 1-0 i povela 2-1.

Prvo je sjajno zabio pogodak za izjednačenje, a nakon odličnog driblinga (sve tijekom druge trećine) je zapucao prema suparničkim vratima, a pak se odbio od Frolova za 2-1.

Amerikanci su smogli snage izjednačiti na 2-2, ali ih je pokopao pogodak minutu i 47 sekundi prije kraja. Do kraja regularnog dijela Amerikanci su imali jednu idealnu šansu za izjednačenje i produžetka, ali sve je ostalo samo na pokušaju.
Rusija je tako došla u priliku braniti zlatnu medalju osvojenu na posljednjem Svjetskom prvenstvu.

Kanada je protiv Švedske bila nešto uvjerljivija i slavila je 3-1 (1-0, 2-0, 0-1).

Junak utakmice bio je Derek Roy koji je bio strijelac dva pogotka za Kanadu. U izjednačenoj igri Kanada se pokazala daleko konkretnijom u završnici i nakon dvije trećine su utrli put prema finalu.

Nakon 40 minuta su vodili 3-0, a osim Roya švedskog je vratara svladao Shawn Horcoff.

Švedska je smanjila početkom posljednje trećine pogotkom Erikssona, ali su se ostali napadi odbijali od kanadsku obranu do kraja utakmice.