Automoto
Automoto

Hamilton svjetski prvak nakon velike drame u Brazilu!

Britanac Lewis Hamilton osvojio je svoj prvi naslov prvaka Formule 1 nakon velike drame u nevjerojatna posljednja dva kruga spektakularne završnice utrke u Interlagosu.

Massa je pobijedio pred domaćom publikom, no mladi Britanac uspio je doći do 5. mjesta koje mu je podarilo naslov prvaka.

Osvojivši 5. mjesto na posljednjoj utrci F1 kalendara u Sao Paulu na Interlagos stazi Lewis Hamilton je postao najmlađi prvak u povijesti Formule 1. Vozač McLarena došao je do naslova nakon neviđene drame kada je izgubio šampionsko 5. mjesto dva kruga prije kraja utrke.

Nakon što je Sebastian Vettel prošao Hamiltona Massa je dva kruga bio svjetski prvak, a s tom je mišlju i ušao u cilj, no Timo Glock je usporio pred ciljem i na četvrto mjesto propustio Vettela te Hamiltona koji na nevjerojatan način povratio petu poziciju.

Hamilton je tako s jednim bodom prednosti u ukupnom poretku postao prvak. Peto mjesto i četiri boda bili su dovoljni za pobjedonosnih 99 bodova. Massa je svoje učinio i s novih 10 bodova ipak nije uspio doći do naslova.

Nakon boksa bilo je podosta klizanja bolida, a nakon 17. kruga Hamilton je držao 5. mjesto koje mu je nosilo naslov prvaka. I tada kreće prava drama...

Šest krugova prije kraja ponovo je počela kiša. Šestoplasirani Nijemac Sebastian Vettel napao je Britanca, no ubrzo su svi završili u boksu zbog promjene guma. Hamilton je držao 5. poziciju, no dva kruga prije kraja utrkeVettel senzacionalno uspijeva proći Hamiltona.

Britanac se već proglašavao tragičarom i prijetila mu je neviđena sramota zbog još jednog gubitka naslova prvaka u samoj završnici. Massa je ušao u cilj, Ferrarijev boks je slavio i tada četvrtoplasirani Timo Glock naglo usporava i donosi Hamiltonu ponovo 5. mjesto i dramu u boksevima Ferrarija i McLarena.

Drugo mjesto na posljednjoj utrci sezone osvojio je Fernando Alonso (Renault), dok je treći bio Kimi Raikkonen (Ferrari). U poretku konstruktora Ferrari je osvojio još jedan naslov sa 172 boda. Druga je momčad McLarena sa 151, a treći BMW-Sauber sa 135 osvojenih bodova.