OI, plivanje

Gyurti zlato uz svjetski rekord, Kitajima bez medalje

Mađarski 23-godišnji plivač Daniel Gyurta osvojio je zlatnu medalju u finalu utrke na 200 metara prsno na Olimpijskim igrama u Londonu. S vremenom 2:07.28, postavio je novi svjetski rekord...

Plivač iz Budimpešte zaostajao je tijekom utrke za legendarnim Japancem Kosukeom Kitajimom, osvajačem zlata u ovoj disciplini, kao i na 100 metara prsno, na igrama u Ateni 2004. i Pekingu 2008. godine. Kada je dvostruki olimpijski pobjednik i branitelj zlata popustio, činilo se da će Gyurta kontrolirati utrku do kraja, ali je odjednom na desnom ramenu osjetio opasnost Britanca Michaela Jamiesona. Na kraju, Gyurta, koji je u ovoj disciplini bio srebrni kao 15-godišnjak prije osam godina u Ateni, slavio je s vremenom 2:07.28. Za tri stotinke oborio je svjetski rekord kojeg je držao Australac Christian Sprenger sa Svjetskog prvenstva 2009. godine. Jamieson ipak nije donio prvo britansko olimpijsko zlato u bazenu, bio je za 15 stotinki sporiji.

Kosuke Kitajima, koji je propustio postati prvi plivač u povijesti koji je u istoj disciplini trijumfirao na trima uzastopnim igrama, na kraju je ostao bez ikakve medalje. Bio je za šest stotinki sporiji od svog sunarodnjaka Ryja Tateishija, koji je zapljesnuo rukom po vodi od veselja kada je shvatio da je osvojio brončanu medalju ispred svog velikog sunarodnjaka.

Vrlo uzbudljivo bilo je i u finalu na 100 metara slobodno. Zlato je osvojio Amerikanac Nathan Adrian, koji je za samo jednu stotinku sekunde bio brži od aktualnog svjetskog prvaka u ovoj disciplini s prošlogodišnje smotre u Šangaju, Australca Jamesa Magnussena. Treći je bio Kanađanin Brent Hayden s 28 stotinki sporijim vremenom od Adriana.

Brazilac Cesar Cielo, branitelj naslova iz Pekinga i vlasnik svjetskog rekorda u ovoj disciplini, osvojio je tek šesto mjesto s 40 stotinki sporijim vremenom od pobjednika.

Adrian je prvi Amerikanac koji je osvojio olimpijsko zlato u ovoj disciplini od Matta Biondija iz Seoula 1988. godine.

Kineskinja Liuyang osvojila je zlato uz postavljanje olimpijskog rekorda s vremenom 2:04.19 u discipini 200 metara leptir. Druga je bila Španjolka Mireia Belmonte Garcia sa sekundom i 19 stotinki zaostatka, a treća je bila Japanka Natsumi Hoski sa sekundom i 42 stotinke sporijim vremenom.

U finalu ženskih štafeta na 4x200 metara slobodno, reprezentacija SAD-a trijumfirala je u vremenu novog olimpijskog rekorda 7:42.92. Druga je bila Australija, a treća Francuska.

Na kraju, istaknimo da je Amerikanka Rebecca Soni u polufinalu na 200 prsno oborila svjetski rekord. Plivala je 2:20.00, za 12 stotinki brže od Kanađanke Annamay Pierse na Svjetskom prvenstvu u Rimu 2009. godine.