Kakva rapsodija

Dajte nam te Francuze: Hrvatska razbila aktualnog europskog prvaka!

Hrvatski rukometaši odigrali su još jednu fenomenalnu utakmicu na Olimpijskim igrama u Londonu. Upisali su Kauboji četvrtu uzastopnu pobjedu, pala je i moćna Danska, s nevjerojatnih 32:21 (14:9).

Ako su nas oduševili protiv Mađarske i Srbije, što onda reći za današnju igru i konačni rezultat? Hrvatska je doslovce razbila, pomela, nokautirala aktualne europske prvake i svjetske viceprvake. Završilo je briljantnih +11 (32:21) za jedinstveni zaključak - Kauboji nikada nisu izgledali ovako dobro. Euforija je napokon opravdana i valjda po prvi puta nisu je stvorili mediji ili javnost, nego akteri svojom jednostavno zapanjujućom lakoćom pobjeđivanja.

Možda o genijalnosti Hrvatske najbolje svjedoče riječi Ivana Balića...

"U obrani je ovo bilo blizu savršenstva. U napadu još ima prostora za napredak, onda bi to bilo to."

Predvodili su nas Duvnjak, Vori Horvat s pet pogodaka, po tri su dodali Lacković, Štrlek, Čupić, Vuković i Buntić. Slabe točke gotovo da nije bilo, a Mirko Alilović potvrdio je zrelost i klasu, obranivši 12 od 30 pokušaja Danske.

Opet smo odigrali čvrstu obranu i imali ubitačan kontranapad, iz kojeg smo zabili 11 od mogućih 12 golova. Danci su imali tek tri kontre, niti jednu nisu realizirali, a super opasni Mikkel Hansen zabio je svega tri pogotka. Namučili su nas tek krila Eggert i Lindberg, obojica s pet zgoditaka, no uz napomenu kako je Eggert pucao sedmerce, a Lindberg pogađao kad je pitanje bilo jedino s koliko će razlike Hrvatska slaviti.

Bilo je 'al pari' do polovice prvog dijela, a onda smo se počeli polako i sigurno odvajati. Na odmor smo otišli s +5 i neka prijašnja Hrvatska u nastavku bi pala, ali ne i ova... Kauboji su nastavili istim tempom, a nemoćni Danci ubrzo potonuli i psihički i fizički. Bili smo goropadni kao nikad dosad i dokazali da ova momčad zaslužuje isključivo jedno – zlatnu medalju na Olimpijskim igrama. Time bi se hrvatski rukomet upisao u povijest, što i zaslužuje!

Danci su do 6. minute imali čak tri sedmerca, a Čupić je u 13. po drugi puta promašio sa 7m. Nije to pokolebalo ni Ivana ni Hrvatsku, igrali smo gol za gol i tjerali Dansku na pogreške.

Točno na polovici prvog poluvremena Duvnjak nas je odveo na +2, da bi potom uprskali četiri prilike za tri gola prednosti. Opet se nismo dali obeshrabriti, čak ni kada su Mikkel Hansen i Markussen vraćali Dance na pogodak zaostatka.

Budimo se u 25. minuti, kad Vuković pod prekršajem zabija za 11:8. Danski izbornik Wilbek minutom odmora pokušao je probuditi svoje pulene, no u potpunosti je razbudio - Hrvatsku.

Alilović fantastično brani, Duvnjak cilja za 12:8. Vori nas odvodi na 13:8, a Horvat na velikih +6 u 29. minuti. Bila je to serija 5:0 koju u posljednjim trenucima zaustavlja Eggert Jensen za 14:9 nakon pola sata igre.

Nastavak smo otvorili golovima Vorija i Vukovića za +7. U 36. minuti već je 19:10 nakon Štrlekovog pogotka iz kontre. Danci se koliko-toliko drže 'unutra', smanjuju i na -7, ali imamo jake adute i u Gojunu Buntiću. Potonji u 40. minuti zabija prvi gol na Olimpijskim igrama, u međuvremenu Alilović svako malo bilježi sjajnu obranu, a onda Buntić u 48. pogađa za čudesnih +10. Trajalo je kratko, jer Horvat ekspresno podiže na 26:15!

Do kraja Danci su nam najbliže stigli na devet pogodaka zaostatka, a vrijedi naglasiti da je Vuković u 56. minuti poentirao za najveću prednost - 31:19 ili +12. Drago je u samom finišu pogodio gredu, pa je ostalo 32:21 koje je postavio Manuel Štrlek.

Hrvatska je tako upisala četvrtu uzastopnu pobjedu i u četvrtfinale ćemo kao pobjednici skupine B. Statistika nikad ne otkriva sve, ali koliko je impresivna Hrvatska dokazuje  fenomenalna gol razlika i čak +36 poslije četiri susreta.

Odlični Domagoj Duvnjak je poslije rijetko viđenog trijumfa otkrio formulu uspjeha.

"Cijeli turnir igramo savršeno, ostavljamo srce na terenu i ginemo jedan za drugoga. Samo tako možemo do cilja."

Uopće ne sumnjamo da će nas Kauboji i dalje činiti ponosnima. Zlato se čini nikad bliže, a Karabatić i društvo definitivno nemaju miran san... Iznad svih - Hrvatska!

Tijek utakmice:

60' Završena je utakmica. Hrvatska je pobijedila 32:21.

59' Mikkel Hansen zabija za 31:21, ali Štrlek pod prekršajem uzvraća golom s krila - 32:21. Napravili smo sjajnu kombinaciju, no Vuković s crte pogađa gredu.

57' Pogodak Knudsena - 31:20.

56' Gol Vukovića za 31:19. Ovih +12 je dosad najveća prednost.

55' Peti pogodak Vorija za 30:19.

54' Novi gol Markussena - 29:19.

53' Horvat promašuje kontru, pa Alilović sjajno brani, a iz nove kontre Zlatko Horvat je sigurniji - 29:18.

52' Pogodak Markussena - 27:18. Odgovor Lackovića pogotkom izvana - 28:18.

50' Opet Horvat, eto nas na +11, no odmah Lindberg zabija za 27:17.

49' Četvrti gol desnog krila Lindberga - 26:16.

48' Proradio je Buntić koji pogađa za najveću prednost Hrvatske - čudesnih +10. Kauboji vode 25:15. Uzeli smo loptu Dancima, a Horvat iz kontre zabio za - 26:15.

46' Cleverly brani zicer Gojunu, ali i dalje imamo napad za +9. Vori pogađa nakon asistencije Buntića - 24:15.

45' Mogensen puca iz očaja i uspijeva pogoditi - 22:15. Buntić je brzo uzvratio - 23:15.

43' Alilović brani lijepu šansu Lindberga. Na drugoj strani isključenje za Nielsena i sedam metara za Hrvatsku. Horvat je siguran - 22:14. Lindberg se nekako zavukao na crtu, ali promašio čistu šansu.

42' Eggert Jensen i Lindberg na krilima koliko-toliko drže dansku u igri. Pogodio je Lindberg - 21:14.

40' Prvi gol Buntića na Olimpijskim igrama - 21:13. Fantastični Alilović brani zicer Mogensena.

39' Pogodak Lindberga s desnog krila - 20:13.

38' Horvat promašuje s krila. Obranili smo se, pa golom Gojuna iz kontre otišli na 20:12.

37' Eggert Jensen pogađa sa 7m - 19:12.

36' Nova obrana Alilovića, a Štrlek iz kontre zabija za 19:10. Mogensen brzo smanjuje - 19:11.

35' Nevjerojatno, Hrvatska u potpunosti dominira protiv Danske. Duvnjak sjajno pogađa za 18:10.

34' Prvi gol Kopljara za 17:10 Hrvatske. Obranili smo se i imamo napad za +8.

33' Mogli smo otići i na +8, no francuski suci su zaustavili naš napad. Lindberg smanjuje na 16:10.

32' Danci propuštaju svoj napad, a Vuković uzvraća golom za najvišu prednost dosad, čak +7. Hrvatska vodi 16:9. Danski izbornik poslije manje od dvije minute igre zove minutu odmora.

31' Počeo je nastavak utakmice. Vori s crte pogađa za 15:9.

30' Završeno je prvo poluvrijeme. Hrvatska će u nastavak ući s velikih pet pogodaka prednosti.

30' Eggert Jensen je zabio lijepim 'frkom' - 14:9.

29' Propustili su po napad i Hrvatska i Danska, pa je Horvat iz kontre zabio za golemih +6 - 14:8.

27' Fenomenalna akcija Hrvatske - Vuković je fino podvalio za Vorija, a naš pivot pogodio za 13:8.

26' Eto nas na +4, još jednom lijepo je pogodio Duvnjak.

25' Vuković pod prekršajem konačno pogađa za +3 Hrvatske - 11:8. Danski izbornik Wilbek pozvao je time-out. Nakon predaha Alilović fantastično brani, ali i Landin na drugoj strani ne dopušta Gojunu pogodak za +4.

24' Deset tehničkih pogrešaka Danske, no svejedno imamo tek +2.

23' Fenomenalni gol Duvnjaka za 10:8.

22' Markussen s 9 metara pogađa za 9:8. Danci su potom propustili napad za izjednačenje.

21' Lacković nas vraća na +2 - 9:7.

20' Po četvrti puta uprskali smo napad za +3. Kažnjava nas Mikkel Hansen koji smanjuje na 8:7. Prvi gol nakon šest minuta.

19' Landin brani pokušaj Kopljara, danskom vrataru to je već osma obrana.

18' Treći puta propustili smo šansu za tri gola prednosti. Alilović je super raspoložen, sada brani siloviti šut Danaca s vanjske linije.

17' Obranili smo se, no Landin ne dopušta Vukoviću da nas odvede na +3. Izbornik Goluža zove time-out.

16' Mogli smo otići i na +3, no Čupićev lob s krila završava na gredi.

15' Duvnjak iz polukontre pogađa za 8:6. Kauboji prvi puta imaju dva gola viška.

14' Čupić je sigurniji sa krila, Hrvatska vodi 7:6.

13' Isključenje Toftu Hansenu, a Landin brani već drugi sedmerac Čupiću.

12' Imao je Čupić priliku da nas odvede na dva gola prednosti, ali napravio je 'duplu'. Toft Hansen pogađa za 6:6.

11' Novi gol Čupića, vodimo 6:5.

10' Razbranio se Landin, nova obrana Lackoviću. Danci brzo gube loptu, Čupić je iz kontre siguran za 5:4, no odmah uzvraća Svan Hansen - 5:5.

9' Opet nam bježi Eggert Jensen, ali srećom promašuje s lijevog krila.

8' Eggert Jensen s krila zabija za 4:4. Prije toga Alilović je upisao treću obranu.

7' Landin brani pokušaj Lackovića, pa Danci ne odlaze u vodstvo. Njihovu grešku iskoristio je Štrlek za 4:3 Hrvatske.

6' Duvnjak pogađa za prvo vodstvo Hrvatske - 3:2.Francuzi zatim 'sviraju' već treći sedmerac za Dansku. Eggert Jensen je siguran protiv Loserta - 3:3.

5' Novi sedmerac za Dansku, no Eggert Jensen prvi puta na Olimpijskim igrama promašuje sa 7m. Vori opet ima šansu, ali ponovo brani Landin.

4' Alilović je fantastično obranio, a Vori iz kontre zabio za 2:2. Potom je Alilović još jednom siguran, no Vori iz protunapada ovaj puta promašuje.

3' Mikkel Hansen brzo vraća prednost Dancima. Uzvratili smo Vorijevim golom koji je poništen, a Hrvatska je dobila sedmerac. Udarac Čupića brani Landin.

2' Potrošili smo dosta vremena, a onda izjednačili sjajnim šutom Lackovića.

1' Francuski suci odmah su isključili Štrleka i dosudili sedmerac za Dansku, kojeg je sigurno realizirao Eggert Jensen.