Pro Recco uvjerljiv

Debakl Juga i Mladosti, strano finale u Rijeci

Dvostruki uzastopni prvaci Europe vaterpolisti Pro Recca bili su uvjerljivi protiv naše najbolje momčadi dubrovačkog Juga, svladaši ga 9:6. Primorac iz Kotora je bio bolji od Mladosti 11:9…

Od izjednačenja Sandra Sukna iz peterca na 2-2 Dubrovčani su superiornijim Talijanima dopustili niz od četiriju pogodaka i 6-2 vodstvo.

Nakon toga više nije bilo povratka. Igrači Elvisa Fatovića previše su brzali, time i griješili, u napadu. U obrani su individualno ispadali propuštajući vlastite igrače i olakšavajući suparnicima posao.

Tri je gola za pobjednike postigao 34-godišnji talijanski centar Alessandro Calcaterra, dok se sva puta u listu strijelaca (jednom iz peterca) upisao ljevoruki Mađar Norbert Madaras.

U redovima hrvatskih prvaka, koji su na završnicu natjecanja u Rijeci došli bez ozlijeđenih Pave Markovića i Mare Jokovića, dva je gola zabio Nikša Dobud. Po jednom su se u listu strijelaca upisali Azevedo, Sandro Sukno, Obradović i Bošković.

Momčad Ozrena Bonačića izgubila je od odlične crnogorske ekipe predovđene sjajnim mađarskim dvojcem Steinmetz i Kiss.

Premda je Mladost najtrofejniji europski klub sa sedam naslova, a Primorac tek prvi put nastupio na Final Fouru, Kotorani su bili daleko mirniji i koncentriraniji i na koncu su zasluženi stigli do najvećeg uspjeha u povijesti kluba.
Mladost je otvorila susret vrlo nervozno i s mnogo pogrešaka.

U prvoj četvrtini imala je tri puta igrača više, no nije uspjela niti jednom iskoristiti prednost. Primorac je otvorio susret vrlo motivirano, mnogo hrabrije i s mnogo više plivanja što mu je donijelo vodstvo 2:0 nakon prve dionice. Većih promjena u igri nije bilo niti u drugoj četvrtini.

Mladost je i dalje bila bez mirnoće i tečnosti u igri, posebice u situaciji s igračem više. U prve dvije četvrtine promašila je svih pet napada s igračem više. Srećom, igra u obrana je daleko bolje funkcionirala, a raspoložen je bio i Josip Pavić, pa je Mladost u drugoj dionici uspjela smanjiti zaostatak s dva gola Damira Burića šutevima iz vana. Međutim, Primorac je treću dionicu otvorio s dva pogotka stigavši na plus tri (5:2).

David Babić je pogotkom s igračem više, prvim nakon šest promašenih prilika, smanjio zaostatak, a Mladost je vratio u život Antonijević smanjivši na 4:5. Baš kada se činilo da su "žapci" napokon pohvatali konce igre, Kotorani su zabili tri pogotka i pobjegli na velikih 8:4.

Mladost se nije predavala i uzvratila je sa tri pogotka stigavši četiri i pol minute prije kraja utakmice na svega pogodak zaostatka (7:8). Primorac je potom imao 9:7 i 10:8, no Mladost je uspjela smanjiti na samo gol zaostatka i u zadnju minutu se ušlo s rezultatom 10:9 za Primorac.

Sve dvojbe oko putnika u finale razriješio je Mađar Kiss postigavši pogodak 30 sekundi prije kraja utakmice za nedostižnih 11:9.

Mladost će tako u subotu protiv Juga igrati za treće mjesto, dok će Primorac u finalu odmjeriti snage s aktualnim europskim prvakom Pro Recom.