Jako blizu Phelpsu

Američki as briljirao: Svijet plivanja ima novu megazvijezdu

Pretposljednjeg dana SP-a u plivanju mladić koji ima samo 20 godina bio je apsolutno prvo ime.

Američki plivač Caeleb Dressel (20) s tri zlata osvojena pretposljednjeg dana Svjetskog prvenstva u Budimpešti izrastao je u novu svjetsku sprintersku zvijezdu. Dressel je u subotu slavio na 50 metara slobodno i 100 metara leptir, te je bio članom američke mješovite štafete na 4x100 metara slobodno koja je postavila i novi svjetski rekord.

Dressel je u prvoj finalnoj utrci dana stigao do zlata na 50m slobodno s novim osobnim rekordom od 21.15 sekundi, pobijedivši srebrnog Brazilca Brunu Fratusa za 12 stotinki, a brončanog Britanca Benjamina Prouda za 28 stotinki.

Nedugo potom Dressel se ponovno našao u bazenu i stigao do svog trećeg pojedinačnog zlata u Budimpešti, bio je prije dva dana najbrži na 100m slobodno. Mladi Amerikanac je u utrci na 100m leptir bio dominantan i na cilj stigao u vremenu od 49.86 sekundi, što je samo četiri stotinke sporije od osam godina starog rekorda njegova velikog prethodnika Michaela Phelpsa. Domaće gledatelje razveselio je Kristof Milak koji je osvojio srebro sa 50.62, dok su do bronce stigli olimpijski pobjednik iz Rio de Janeira u ovoj disciplini Singapurac Joseph Schooling i Britanac James Guy sa 50.83.

Dressel je u posljednjoj utrci dana stigao i do svog šestog zlata u Budimpešti, a trećeg kao član američkih štafeta. Nakon pobjeda na 4x100m slobodno za muške i u mješovitoj konkurenciji na 4x100m mješovito, Dressel je pobijedio i u mješovitoj štafeti na 4x100m slobodno. On je u prvoj izmjeni sjajno povukao svoju ekipu, a Nathan Adrian, Mallory Comerford i Simone Manuel su dovršili posao i na cilj stigli sa 3:19.60 minuta, odnosno 3.45 sekundi brže od američke štafete koja prije dvije godine pobijedila u Kazanu kada je ova disciplina prvi puta održana. Srebro je osvojila Nizozemska (3:21.81), a broncu Kanada (3:23.55).

Svjetski rekord Sare Sjostrom

I dok muškim sprintom dominira Dressel, kod žena tu ulogu ima Šveđanka Sara Sjostrom (23). Ona je postala nova svjetska rekorderka na 50 metara slobodno svladavši tu dionicu u polufinalu za 23.67 sekundi što je za šest stotinki brže od osam godina starog rekorda Njemice Britte Steffen.

Prije tog rekorda Sjostrom je osvojila zlatnu medalju na 50m leptir s rekordom svjetskih prvenstava od 24.60 sekundi, što je za 17 stotinki sporije od njezina svjetskog rekorda. Ranije ovog tjedna Šveđanka je bila najbolja i na 100m leptir. Sjostrom je tako u Budimpešti ponovila svoj uspjeh otprije dvije godine iz Kazana kada je također bila najbolja i na 50m i na 100m leptir. Sjostrom je u Budimpešti plivala svjetski rekord i na 100m slobodno, ali u prvoj izmjeni štafetne utrke na 4x100m slobodno, dok je u finalu u pojedinačnoj konkurenciji završila na drugom mjestu iza Amerikanke Simone Manuel.

Srebro na 50m leptir osvojila je Nizozemka Ranomi Kromowidjojo sa 25.38, a broncu Egipćanka Farida Osman sa 25.39 što je novi afrički rekord.

Amerikanka Katie Ledecky (20) nastavila je dominirati dugoprugaškim utrkama, ona je na trećem SP zaredom objedinila naslove na 400m, 800m i 1500m slobodno. U finalu utrke na 800m slobodno Ledecky je vodila od početka do kraja utrke i na cilj stigla s vremenom 8:12.68, gotovo tri sekunde ispred srebrne Kineskinje Li Bingjie (8:15.46), dok je broncu osvojila još jedna Amerikanka Leah Smith sa 8:17.22. Za Ledecky je ovo 14. već zlato sa svjetskih prvenstava.

Australka Emily Seebohm (25) obranila je naslov svjetske prvakinje na 200m leđno s vremenom 2:05.68 svladavši domaću heroinu Katinku Hosszu, kojoj je pripalo srebro, za 17 stotinki, dok je do bronce stigla Amerikanka Kathleen Baker sa 2:06.48. Za Hosszu ovo je drugo srebro na 200m leđno s velikih natjecanja zaredom, lani je u Riju bila druga iza Amerikanke Maye DiRado.