zašto je stao?

Bolt ponovno najbrži: Imao je svjetski rekord u nogama?

Usain Bolt obranio je naslov svjetskog prvaka u utrci na 200 metara. Jamajčanin je slavio s vremenom 19:55...

Bolt je još jednom slavio ispred svog najvećeg konkurenta, Amerikanca Justina Gatlina, koji je do ove utrke imao najbrže vrijeme godine. Bolt je i u ovu utrku krenuo jako dobro, te je nakon izlaska iz zavoja ubacio u brzinu više i ostavio Gatlina daleko iza sebe.

VIDEO Bolt izbjegao lom noge? Kamerman 'pokosio' kralja atletike

Ono što nas sve zanima kada pogledamo 'screenshot' trenutka netom prije prolaska kroz ciljnu ravninu je sljedeće: Je li Bolt imao svjetski rekord u ovoj utrci? Manje od metra prije ulaska u cilj vrijeme je glasilo 19.1, a Bolt je krenuo slaviti pobjedu otprilike sedam, osam metara ranije.

Da je nastavio trčati 'ozbiljno' do kraja, odnosno da se kao u Berlinu 2009. godine, kada je istrčao svjetski rekord 19.19, trsio do zadnjeg koraka, vrlo lako moguće da bi oborio svjetski rekord.

Nisu mu više 22, 23 godine pa da ima vremena za drugi put. Boltu je 29 i pitanje je koliko će još puta biti u ovako dobroj formi i u prilici srušiti svjetski rekord.

No jedno je sigurno: Bolt je najbolji sprinter svih vremena i nitko mu to sada ne može osporiti kada je u dvije utrke (na 100 i 200 metara) slavio protiv Gatlina koji trči u životnoj formi.

Pobijedivši u finalu utrke na 200 metara Jamajčanin Bolt osvojiio je desetu zlatnu medalju na svjetskim prvenstvima.

Do Pekinga Bolt je imao osam zlata kao i njegovi sunarodnjaci Allyson Felix, Carl Lewis i Michael Johnson, a pobjedama na 100 i 200 metara stigao je do brojke od deset zlata postavši najuspješniji atletičar svih vremena na svjetskim prvenstva. Bolt u svojoj riznici trofeja ima i dvije srebrne medalje na SP.

Prve medalje na svjetskim prvenstvima Bolt je osvojio 2007. u Osaki gdje je bio drugi na 200 m i u štafeti 4x100m. U Berlinu dvije godine kasnije je osvojio zlata na 100, 200 i 4x100m, u Daegu 2011. je bio 'zlatni' na 200m i štafeti (4x100m), dok je u Moskvi prije dvije godine osvojio tri zlata (100, 200, 4x100m). U Pekingu je slavio na 100 i 200m, a priliku za novu zlatnu medalju imat će u utrkama štafeta 4x100m. Bolt je osvojio i šest zlatnih olimpijskih medalja.