Opće poznata činjenica je ta da je nogomet najpopularniji sport na svijetu kojem tepaju da je najvažnija sporedna stvar na svijetu. Profesionalaca je preko 265 milijuna, a tko zna koliko još ima ljudi koji nogomet igraju čisto iz zabave.
Što mislite koji je drugi najpopularniji sport na svijetu, gledajući broj registriranih igrača? Na iznenađenje mnogih riječ je o badmintonu.
Najpopularniji sport u Aziji, 'malo manje' u Hrvatskoj
U Hrvatskoj malo poznat, ali zato najpopularniji sport u Aziji i upravo zbog toga je po ovim parametrima drugi po popularnosti u svijetu. U svijetu je preko 220 milijuna registriranih igrača koji igraju badminton, a većina se, kako smo spomenuli, nalazi u Aziji, točnije Kini, Japanu, Koreji, Indoneziji, Maleziji, Indiji...
Riječ je o olimpijskom sportu, najbržem s reketom s obzirom da loptica kod najboljih profesionalaca leti i preko 400 kilometara na sat, koji se prvi put pojavio na Igrama 1992. godine. Od tada je standardni član sportskog 'folklora' i jedan od najatraktivnijih događaja za vrijeme Igara.
U Hrvatskoj postoji 25 klubova, 22 su punopravni članovi, a tri pridružena. Na kraju 2015. godine u svim je dobnim kategorijama, ne računajući veterane, bilo registrirano 646 igračica i igrača. Na tu brojku dodajte još tko zna koliko rekreativaca koji se natječu na turnirima i još više onih koji jednom, dva puta tjedno igraju iz zabave.
Badminton produžuje život
Badminton, kao i mnogi sportovi, ima svoje prednosti kada je zdravlje u pitanju. Mnogi ne znaju, ali badminton je jedan od sportova u kojem se koriste apsolutno svi mišići u tijelu. Istovremeno je aeroban i zahtjeva određenu razinu fizičke pripremljenosti. Svjetska badminstonska organizacija napravila je istraživanje i iznijela rezultate. Osobe koje se bave badmintonom u pravilu žive duže od 'običnih' ljudi. Razlog je taj što je to sport koji smanjuje kolesterol, smanjuje rizik od kardiovaskularnih problema i sport s kojim možete pošteno smršaviti.
Redovito bavljenje badmintonom, pogotovo u skupinama s nekoliko ljudi, može pomoći kod rješavanja stresa, anksioznosti i depresije. Igranje na rekreativnoj razini u pravilu troši oko 400 kalorija na sat, a ukoliko je tempo s kojim se igra viši, te iste kalorije se značajno više troše.
Osim zdravstvenih prednosti, badminton nudi i mogućnost upoznavanja novih ljudi, stjecanja novih poznanstava, prijateljstva pa čak i ljubavi, jer osim na terenu igrači se druže i izvan njega.
Gdje, kada i kako?
Zainteresirani, ali ne znate gdje i kako krenuti?
Najpopularniji centar gdje možete zaigrati badminton u Hrvatskoj nalazi se u Zagrebu, točnije na zagrebačkom Velesajmu, gdje na terenima paviljona 25 djeluje i BK Flex, klub s najvećom bazom rekreativnih igrača.
Za sve koji nisu iz Zagreba, a htjeli bi probati, na ovom linku možete naći popis svih klubova u Hrvatskoj i kontakte na koje se možete javiti i rezervirati svoj termin ili se jednostavno dodatno raspitati.
Brzina, atraktivnost, eksplozivnost, prijateljstvo, druženje, zabava, zdravlje... Sve to i još puno toga nudi drugi najpopularniji sport na svijetu.