Phelps i Messi za povijest

12 trenutaka koji su obilježili sportsku 2012.: Bilo je ludo!

U izboru portala GOL.hr donosimo 12 trenutaka koji su obilježili sportsku 2012. godinu...

Šest hrvatskih medalja na Olimpijskim igrama u Londonu – Hrvatska je u Londonu osvojila rekordan broj medalja od svoje neovisnosti - tri zlata, jedno srebro i dvije bronce. Vaterpolisti su naprosto pregazili konkurenciju.

Do zlata su nanizali pobjede protiv Grčke, Španjolske, Italije, Australije, Kazahstana, SAD-a i u finalu opet protiv Italije. Sandra Perković osvojila je zlato u bacanju diska. Bilo je to prvo pojedinačno zlato nakon Nikolaja Pešalova u Sydneyju 2004. Giovanni Cernogoraz došao je do zlata u streljaštvu, disciplini trap. Članovi veslačkog četverca (Šain, Martin, V. Sinković, M. Sinković) bili su glavni favoriti za zlato, no na kraju su osvojili odlično srebro. Lucija Zaninović osvojila je broncu u taekwondou, dok su rukometaši u utakmici za treće mjesto svladali Mađarsku.

Španjolska prvak Europe - Osvojili su Euro 2008., Svjetsko prvenstvo 2010. i naposljetku Euro 2012. Nitko nikada nije povezao titule prvaka na tri velika turnira zaredom. U Poljskoj i Ukrajini do finala su bili prilično samozatajni. U finalu su eksplodirali i pregazili Italiju sa 4:0.

Primili su samo jedan gol na cijelom turniru, i to upravo protiv Talijana u skupini. Tko zna kako bi se turnir razvijao da Iker Casillas nije obranio onaj udarac Ivana Rakitića protiv Hrvatske u posljednjoj utakmici u skupini. No, velike momčadi pobjeđuju i kad na igraju na pretjerano visokoj razini. Osvoji li „furija“ SP 2014., s pravom će se dičiti epitetom najbolje nogometne momčadi u povijesti.

Michael Phelps prestigao Larisu Latinjinu – Nakon što je u Pekingu srušio rekord Marka Spitza osvojivši osam zlatnih medalja na jednim Igrama, Amerikanac je u London došao po novi povijesni rekord. Zlatom u štafeti 4x200 m slobodno, gdje je plivao posljednju izmjenu, Amerikanac prestiže ukrajinsku gimnastičarku Larisu Latinjinu i s ukupno 19 osvojenih medalja postaje sportaš s najviše olimpijskih odličja u povijesti.

Do kraja Olimpijade Phelps je osvojio još tri medalje, ukupno 22 u cijeloj karijeri, od toga 18 zlata, što je rekord koji će teško biti oboren. Phelps je u Londonu osvojio četiri zlata (4x200 slobodno, 200 mješovito, 100 leptir, 4x100 mješovito) i dva srebra (4x100 slobodno, 200 delfin). Je li najveći olimpijac svih vremena, teško je prosuditi, jer broj osvojenih medalja ne može biti jedini kriterij, s obzirom da većina sportova nema toliko disciplina, ali sigurno je jedan od najvećih.

Chelsea prvak Europe –To je zacijelo nogometna priča godine, a možda i desetljeća. Roberto Di Matteo u prvom dijelu sezone zamijenio je Andrea Villas-Boasa u naizgled bezizlaznoj situaciji. Nakon što je bilo jasno da je izgubio bitku za Premiership, Chelseaju nitko nije davao prevelike šanse da može nešto napraviti u Ligi prvaka. Kada je u polufinalu izvukao Barcelonu, mnogi su ga već prežalili.

No, uz veliku srčanost cijele momčadi i veličanstvene partije Petra Čecha i Didiera Drogbe, te uz obilnu pomoć Fortune, Chelsea je uspio izbaciti Barcelonu, a potom je u pravom trileru, opet iz puno sreće, u finalu svladao favorizirani Bayern na Allianz Areni. Chelseajev trijumf klasičan je primjer kako je u nogometu sve moguće.

Usain Bolt obranio zlata iz Pekinga - Jamajčanin je u Londonu postao prvi atletičar nakon Carla Lewisa (1984., 1988.) koji je obranio olimpijsku titulu u utrci na stotinu metara. Postao je prvi atletičar koji je dvije olimpijade zaredom osvojio zlata na 100 i 200 metara. Individualne uspjehe zaokružio je zlatom i novim svjetskim rekordom u štafeti 4x100 m. Dovoljno da svjetski rekorder na 100 i 200 metara sam za sebe kaže: „Ja sam živ legenda!“

Francuska obranila olimpijsko zlato u rukometu – Francuzi su osvajanjem zlata u Londonu postali prva momčad koja je obranila olimpijsko zlato pod istim imenom. Naime, Sovjetski Savez bio je olimpijski prvak 1988., a 1992. zlato je osvojila ZND.

Thierry Omeyer, Didier Dinart, Daniel Narcisse, Nikola Karabatić i ostatak društva ujedno su dvostruki uzastopni prvaci svijeta (2009., 2011.), a dvaput su razmaku od četiri godine osvajali i europski naslov (2006., 2010.). U finalima ili na putu do finala Francuzi su najčešće pobjeđivali Hrvate, kojima utjeha može biti da su gubili od najveće momčadi u povijesti rukometa.

Rusija olimpijski pobjednik u odbojci – Ruski odbojkaši zasigurno su jedna od najvećih priča Olimpijskih igara u Londonu. Nakon OI-a u Moskvi uvijek pri vrhu, ali nikad na vrhu. U London su stigli kao drugi favoriti turnira iza, mislilo se, neprikosnovenog Brazila. Kako je i očekivano, u finalu su se našle ove dvije momčadi. Brazilci su u skupini lakoćom isprašili Ruse s 3:0. Kada su u finalu poveli s 2:0, činilo se da će opet lako slaviti. Međutim, finale se pretvorilo u veliku dramu. U trećem setu Rusi su spasili dvije meč lopte i potom kreirali senzacionalni preokret.

Manchester City prvak Engleske - Završnica prošle sezone bila je jedna od najuzbudljivijih u povijesti engleskog klupskog nogometa. Manchesterski gradski rivali City i United vodili su ogorčenu bitku za naslov prvaka doslovce do posljednje sekunde. Ctiyju je u posljednjem kolu trebala pobjeda protiv QPR-a.

U četvrtoj minuti sudačke nadoknade, dok su igrači Uniteda u Sunderlandu čekali rasplet situacije, Sergio Aguero postigao je pobjednički pogodak kojim je okončan Cityjev 44-godišnji „post“. Naime, do prošle sezone City nije osvojio titulu engleskog prvaka od 1968. Iste godine United je osvojio svoj prvi naslov prvaka Europe. Četrdesetak godina kasnije miris velikog derbija vratio se u Manchester...

Andy Murray osvojio US Open - Pobjedom nad Rogerom Federerom u olimpijskom finalu i osvojenim prvim teniskim zlatom za Britaniju od 1908., Murray je skinuo veliki teret s leđa. No, aureola „luzera“ još uvijek mu je lebdjela nad glavom. Čast olimpijskom zlatu, ali zna se koji su naslovi najvrjedniji u tenisu.

Prije ovogodišnjeg US Opena, Murray je izgubio četiri Grand Slam finala. Triput ga je svladao Federer i jednom Novak Đoković. Srpski tenisač čekao ga je u newyorškom finalu. U jednom od najbolji mečeva u povijesti turnira Murray je trijumfirao u pet setova, čime je postao prvi Britanac nakon Freda Perryja (1936.) koji osvojio Grand Slam turnir.

Lionel Messi oborio rekord Gerda Mullera – Argentinac prošle sezone osim Kupa kralja nije osvojio s Barcelonom nijedan važniji trofej, ali ipak je obilježio godinu. Primeru je završio s rekordnih 50 postignutih golova. U novu sezonu prvo je krenuo u lov na „kralja nogometa“ Pelea, koji je 1958. u cijeloj kalendarskoj godini postigao 75 golova. Kada je prestigao Pelea, Messi se okomio na rekord Gerda Müllera (85), koji je stajao u „naftalinu“ od 1972.

Na utakmici s Betisom u Sevilli Messi je prestigao i legendarnog Nijemca. U trenutku pisanja ovog teksta došao je do brojke 90. U međuvremenu su se oglasili osporavatelji rekorda, ali to nije umanjilo Messijevo dostignuće.

Linsanity – Jedna od najvećih sportskih priča godine. Široj svjetskoj javnosti potpuno nepoznati Amerikanac kineskog podrijetla Jeremy Lin dana 4. veljače dobio je igrom slučaja šansu protiv New Jersey Netsa.

Carmelo Anthony, najveća zvijezda Knicksa, savjetovala je na poluvremenu Mikeu D'Antoniju, tadašnjem treneru Knicksa, da bi Lin trebao više igrati u drugom poluvremenu. Lin je završio utakmicu s 25 poena, pet skokova i sedam asistencija. Ostvario je učinak karijere, Knicksi su pobijedili, a Amerikom je krenula manija zvana Linsanity.

Pobjeda Dinama protiv Ludogoreca – Ovo sigurno ne spada u najveća dostignuća na svjetskoj razini, ali puno je značilo za hrvatski nogomet. Igralo se 2. kolo kvalifikacija za Ligu prvaka. Dinamo je izvukao najtežeg mogućeg protivnika – bugarskog prvaka Ludogorec. Ako izgubi, nema popravka, završava natjecanje u Europi, čime bi sezona bila uništena. U prvoj utakmici u Razgradu bilo je 1:1.

U Zagrebu je uslijedila jedna najluđih Dinamovih utakmica u povijesti po razvoju događaja na terenu, ali i na tribinama. Igrala se osma minuta produžetka, Dinamo je bio na rubu provalije, već su se „oštrili noževi“, nazirala se „katastrofa globalnih razmjera“, a onda se ukazao Domagoj Vida i glavom zabio za 3:2. Na Maksimiru su se miješale emocije. Neki su bili utučeni, neki su slavili i ujedno žalili. Atmosfera nikad doživljena. Epilog – Dinamo se plasirao u Ligu prvaka i namaknuo brdo spasonosnih eura, a svoj dio kolača od Uefe je dobio i ostatak klubova u HNL-u.