ZOI: Ispričana jedna od najljepših olimpijskih priča

Švicarski skijaš-trkač Dario Cologna osvojio je zlatnu medalju u utrci na 15 kilometara slobodnim načinom u Vancouveru u svom debitantskom nastupu na Zimskim olimpijskim igrama...

Ukupni pobjednik Svjetskog kupa iz sezone 2008/09 slavio je u vremenu 33:36.3 s komotnom prednošću od 24,6 sekunde ispred drugoplasiranog Talijana Pietra Pillera Cottrera. Treće mjesto pripalo je Čehu Lukašu Baueru koji je za pobjednikom zaostao 35,7 sekundi.

Jedan od favorita za najsjajnija odličja, prošlogodišnji osvajač tri zlatne medalje na Svjetskom prvenstvu u Liberecu i trenutno vodeći u Svjetskom kupu Petter Northug, završio je daleko ispod očekivanja na 41. mjestu s više od dvije minute zaostatka za pobjednikom.

Jedini hrvatski predstavnik u ovoj disciplini Andrej Burić startao je kao 77., a na kraju je završio na 75. mjestu (+5:14.7).

Amerikanac Seth Wescott obranio je svoju olimpijsku titulu u snowboard crossu osvojenu u Torinu prije četiri godine.

Američki 33-godišnji snowboarder mučio se kroz kvalifikacijske runde, ali je kako se natjecanje bližilo finalnim fazama, vozio sve bolje i na kraju je uzeo zlato ispred Kanađanina Mikea Robertsona, koji je unatoč glasnoj podršci domaće publike ostao za nijansu kratak za najsjajniju medalju.

Brončanu je medalju osvojio Francuz Tony Ramoin, dok je Amerikanac Nate Holland finalnu utrku završio na posljednjem četvrtom mjestu, budući se izvrtio praktički na samome startu. Snowboard je postao olimpijski sport 2006. godine i debi je imao na Igrama u Torinu.

Podjeljenje su i medalje u brzom klizanju za muškarce, a sve tri medalje odlaze u Aziju.

Zlatnu medalju osvojio je Tae-bum Mo iz Južne Koreje, i to u danu u kojem je slavio svoj 21. rođendan. Sportaš rođen 15. veljače 1989. godine napravio je iznenađenje i zasjenio neke od favorita u ovoj disciplini, a do zlata je stigao s dvije odlične vožnje. Nakon prve je imao drugo najbrže vrijeme, a na kraju je trijumfirao s ukupnim vremenom od jedne minute, 9 sekundi i 82 stotinke. Ovo mu je, dakako, prva olimpijska medalja u karijeri, a na Igrama će još nastupiti na 1.000 i 1.500 metara.

Preostale dvije medalje odlaze u Japan. Srebro je osvojio Keiichiro Nagashima sa 16 stotinki zaostatka, dok je brončanu medalju osvojio Joji Kato, s 19 stotinki sporijim vremenom od pobjednika.

Sentimentalni favorit domaće publike, 33-godišnji Kanađanin Jeremy Wotherspoon, jedan od najvećih svih vremena u brzom klizanju i osvajač srebrne medalje još iz Nagana 1998. godine u ovoj disciplini, utrku je završio na devetom mjestu. Od Moa je bio sporiji za 46 stotinki.

Kineski sportski par, 31-godišnja Shen Xue i njezin pet godina stariji partner i suprug Zhao Hongbo, osvojili su zlatnu medalju u umjetničkom klizanju u konkurenciji sportskih parova.

Shen Xue i Zhao Hongbo ispisali su u Vancouveru jednu od ljepših olimpijskih priča. Radi se o paru koji zajedno kliže već 18 godina, a u karijeri im je dosad nedostajalo jedino olimpijsko zlato. Bili su brončani na Igrama 2002. u Salt Lake Cityju i u Torinu prije četiri godine.

Bili su vodeći nakon kratkog programa, a iako njihov nastup u slobodnom programu možda i nije bio najbolji u njihovim karijerama, bio je dovoljan za zlato, a to je jedino bilo bitno. Nakon što je službena spikerica objavila da su osvojili zlatnu medalju, nisu mogli zatomiti osjećaje i emocije.

Sa 216.57 bodova imali su više od tri boda prednosti pred sunarodnjacima Pang Qing i Tong Jianom. Broncu su osvojili njemački predstavnici, Aliona Savchenko, rođena i Kijevu i njezin partner Robin Szolkowy.

Ovo je prvi puta od 1960. godine da na najvišem pobjedničkom postolju u ovoj disciplini nije jedan par iz bivšeg Sovjetskog Saveza, odnosno iz Rusije. Štoviše, Rusi ovoga puta nisu osvojili medalju bilo kakvog sjaja.

Zimske olimpijske igre, skijaško trčanje (muški), utrka slobodnim stilom na 15 km: