Paerson blizu odlaska: Još ne znam hoću li nastaviti

Švedska 28-godišnja skijašica Anja Paerson, koja je u Vancouveru osvojila svoju ukupno šestu olimpijsku medalju, nije sigurna hoće li i sljedeće sezone biti dio skijaške karavane…

Početak 21. Zimskim olimpijskih igara bio je za Paerson vrlo loš. U spustu, prvoj disciplini na Igrama, doživjela je težak pad nakon zadnjeg skoka od 60 metara, te je ostala bez plasmana, iako joj se smiješila srebrna medalja.

Prošla je bez težih ozljeda, ali je ipak njezina odluka da nastupi u super-kombinaciji samo dan kasnije bila vrlo hrabra. Isplatilo joj se. Osvojila je broncu, svoju ukupno šestu medalju, čime se izjednačila po broju olimpijskih medalja s našom Janicom Kostelić. Jedina je razlika što je hrvatska snježna kraljica osvojila četiri zlata i dva srebra, a Paerson jedno zlato (u slalomu u Torinu), jedno srebro i četiri bronce.

'Svaki sportaš zna svoje ciljeve. Ponekad je put do ostvarenja tih ciljeva teži nego obično, ali sam bila vrlo odlučna nastupiti u toj disciplini i pokušati osvojiti medalju', komentira Anja.

Ostali rezultati na Igrama bili su ispod očekivanja. Osvojila je 11. mjesto u superveleslalomu, 22. u veleslalomu, a u slalomu nije završila drugu vožnju, nakon što je u prvoj zauzela tek 20. mjesto.

'Učinila sam sve što sam mogla u datom trenutku. I ja sam samo ljudsko biće – 'opravdava' se Šveđanka.

Iako ima samo 28 godina, špekulacije o njezinom brzom oproštaju od karijere sve su češće. Tijelo je 'izraubano' nakon više od 300 utrka i 41 pobjede u Svjetskom kupu, a koljena sve teže podnose zahtjeve vrhunskog skijanja. Anja priznaje da niti sama nije sigurna hoćemo li je i sljedeće sezone gledati na utrkama…

'Ovisi o tome koliko ću biti motivirana i kako će reagirati tijelo. No, ukoliko ću nastupati i sljedeće sezone u Svjetskom kupu, to će značiti da sam 100 posto spremna. Ako mi moje tijelo to ne dopusti, u tom slučaju slijedi 'zbogom'. Sve je još otvoreno', zaključila je Anja Paerson.