Nitko u povijesti: Amman osvojio i 4. zlatnu medalju!

Švicarac Simon Ammann stigao je do četvrte zlatne medalje u skijaškim skokovima na olimpijskim igrama, druge u Vancouveru.

Švicarac Simon Ammann osvojio je naslov olimpijskog pobjednika u skijaškim skokovima na 125-metarskoj skakaonici u Whistleru. Ammann je do svog četvrtog olimpijskog zlata stigao skokovima od 144,0 i 138,0 metara što mu je ukupno donijelo 283.6 bodova.

Ammann, koji je prije tjedan dana osvojio zlato i na 95-metarskoj skakaonici u Whistleru, trijumfom na velikoj skakaonici ponovio je svoj uspjeh otprije osam godina kada je također bio najbolji i na velikoj i na maloj skakaonici.

Ovim trijumfom Ammann je postao drugi skakač na skijama koji je osvojio četiri olimpijska zlata, prije njega to je uspjelo samo Fincu Mattiju Nykaenenu, ali Nykaenen je osvojio tri pojedinačna i jedno momčadsko zlato.

Srebrno odličje osvojio je Poljak Adam Malysz sa 269.4 bodova (137,0 i 133,5 m), a brončano Austrijanac Gregor Schlierenzauer sa 262.2 (130,5 i 136,0 m).

Malysz (32), koji je četiri puta bio ukupni pobjednik Svjetskog kupa i ima 38 pobjeda u tom natjecanju, niti u Vancouveru nije uspio osvojiti olimpijsko zlato. Srebru i bronci otprije osam godina dodao je još dva srebra.

Zanimljivo, redoslijed prve trojice na velikoj skakaonici u Whistleru identičan je redoslijedu osvajača medalja na maloj. (I.K./HINA)