Hokejaši Švedske pobjedom krenuli u obranu zlata

Švedski hokejaši pobjedom su krenuli u obranu zlatne medalje s Olimpijskih igara u Torinu od prije četiri godine. U prvoj utakmici u Vancouveru, u skupini C pobijedili su Njemačku s 2-0, dok je u drugoj utakmici skupine Finska pobijedila Bjelorusiju 5-1.

Poprilično su se namučili Šveđani sa žilavim Nijemcima, a slomili su ih tek u drugoj trećini. Mattias Ohlund, branič Tampa Baya, u petoj je minuti te dionice igre matirao njemačkog golmana Thomasa Greissa. Nijemci su se žalili da je Daniel Sedin nepropisno ometao njihova vratara, ali sudac se nije složio.

U 15. minuti drugoga dijela Daniel Alfredsson je prisilio Nijemce da izgube pak iza svoga gola, pločicu je uzeo Nicklas Bäckström i uposlio napadača Dallasa Louia Erikssona za konačnih 2-0.

Šveđani će u Vancouveru pokušati postati prva reprezentacija koja je obranila olimpijsko zlato još od Sovjetskog Saveza kojem je to uspjelo 1988. u Calgaryju.

Reprezentacija Finske pobijedila je Bjelorusiju s 5-1. Finci su ubilježili očekivanu pobjedu, a omjer udaraca na gol 45-12, u korist Finske, dakako, najbolje svjedoči o razlici na ledu između dvije selekcije.

Dva pogotka za Finsku postigao je Niklas Hagman, napadač Calgary Flamesa, a po jedan su dodali Olli Jokinen, Valtteri Filppula i Jarkko Ruutu. Jedini gol za Bjelorusiju postigao je Sergej Kostitcin u drugoj trećini.

U grupi B, Češka je s 3:1 svladala Slovačku. Golove za Češku postigli su Patrik Elias, Jaromir Jagr i Tomas Plekanec, dok je Marian Gaborik zabio jedini gol za Slovačku.