Prva kojoj je to uspjelo

Kenijka Sumgong uzela zlato u maratonu, dvije Hrvatice izvan 100

U najtežoj disciplini kraljice sportova utrka je potrajala nešto više od dva sata i 24 minute.

Kenijska atletičarka Jemima Jelagat Sumgong osvojila je zlatnu medalju na olimpijskim igrama u Rio de Janeiru pobijedivši u maratonu, dok su hrvatske predstavnice Matea Matošević i Marija Vrajić zauzele 104. i 119. mjesto od 133 maratonke koje su prošle ciljem.

Sumgong je pobijedila s rezultatom 2:24.04 ispred Eunice Jepkirui Kirwa iz Bahraina (2:24:13), dok je broncu osvojila Etiopljanka Mare Dibaba (2:24.30).

Sumgong je postala prva kenijska atletičarka koja je osvojila zlato za svoju domovinu u maratonu.

Matošević, kojoj je ovo bio tek treći maraton u životu, nakon pet kilometara je bila na 122. mjestu, a potom je popravljala svoju poziciju. Na 20 km je bila na 119. mjestu, a deset kilometara kasnije na 112. poziciji. U posljednjih deset km plasman je popravila za još osam mjesta.

Za 27-godišnju pravnicu ovo jer bio treći maraton u životu. Na prvom je ostvarila olimpijsku normu, na drugom u San Sebastianu je pobijedila, a na trećem je sudjelovala na olimpijskim igrama.

Vrajić (39), koja je iskusna maratonka i hrvatska rekorderka u ultramaratonu na 100 km, je nakon pet km bila na 116. mjestu, no potom je pala na 133. mjestu. U zadnjih 10 km uspjela je popraviti plasman i na koncu je zauzela 119. mjesto.

Maratonsku normu za OI u Rio de Janeiru je istrčala i Lisa Nemec međutim ona je suspendirana zbog pozitivnog nalaza na dopinškoj kontroli i nije imala pravo nastupa.